Pražský Kačerov zřejmě přijde o lipovou alej

Praha – Lipová alej v Praze na Kačerově, která slouží jako izolační zeleň před hlukem a emisemi z magistrály 5. května, nejspíš padne. Ani peticí a protesty se totiž starousedlíkům nepodařilo přesvědčit pražské zastupitele, aby zamítli prodej tohoto pozemku. Za 12 milionů korun má připadnout soukromému investorovi, který na něm chce postavit administrativní budovu.

Šestnáct let obyvatelé Kačerova bojují za záchranu zeleně, která jejich domy dělí od hlučné magistrály. Dřívější snahy postavit zde benzinovou stanici odvrátili, prodej pozemku společnosti Centrum Kačerov už ale ne. Aniž by politici projednali jejich petici, zelený pás o rozloze tři tisíce metrů čtverečních, na kterém má vyrůst administrativní budova, prodali.

Náměstek pražského primátora Pavel Klega (ODS) ujistil, že investor má v podmínce zajištění dostatku zeleně, žádný deficit tedy údajně nehrozí. Magistrát argumentuje i tím, že několikapodlažní objekt sníží podle studie hygieniků hluk až o padesát procent. Zástupce občanského sdružení Bohumil Beneš je však přesvědčen, že efekt bude opačný – hluk se prý bude od administrativní budovy odrážet k obydleným domům.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

„Stavbu budovy nikdo nepovolí, pokud nebude problém s hlukem vyřešen,“ dodal Pavel Klega. Tím, že protihlukovou bariéru v podobě domu postaví soukromá firma, město navíc ušetří desítky milionů za stavbu plánované protihlukové stěny. Starousedlíci se s verdiktem zastupitelů nechtějí smířit.

V nejbližší době podají na postup vedení hlavního města několik stížností – Nejvyššímu soudu a také ministerstvům vnitra a financí, protože jsou přesvědčeni o tom, že politici jednak porušili petiční zákon, ale hlavně prý pozemek prodali pod cenou. Nezahrnuli do ní totiž hodnotu 40letých stromů.

Projekt výstavby administrativní budovy
Projekt výstavby administrativní budovy