V Krkonoších se po 200 letech objevil rys ostrovid

Vrchlabí - Lesníci na území Krkonošského národního parku našli v minulých dnech stopy, které potvrzují, že se v Krkonoších objevil rys ostrovid. Tato kočkovitá šelma se v krkonošských lesích vyskytovala ještě v 18. století, od začátku 19. století je zde však považována za vyhynulou. V Česku se vyskytuje například na Šumavě či v Beskydech.

„V minulosti jsme sice zaznamenali určité stopy, které naznačovaly, že Krkonošemi rys migroval. Letos jsme však získali jistotu, že se v Krkonoších vyskytuje,“ uvedl ředitel správy parku Jan Hřebačka. Správci parku zatím nevědí, zda jde o migrujícího jedince nebo zda si rys v Krkonoších hledá své teritorium. Počet stop ale ukazuje na dlouhodobější pobyt. „Doufáme, že tady zůstane - samozřejmě se může stát cokoli, ale jistotu budeme mít v průběhu následujících dvou let,“ dodává Hřebačka.

Jasným důkazem výskytu rysa v Krkonoších byla pro tuto šelmu typickým způsobem ulovená zdravá srna. S výskytem rysa mají zkušenosti také správci parku na polské straně Krkonoš, kteří našli otisky jeho tlap. Jednoho rysa v minulosti v Jizerských horách srazilo auto.

Video Reportáž Václava Plecháčka
video

Reportáž Václava Plecháčka

Reportáž Václava Plecháčka

U, 29.10.

Telefonát Jana Hřebačky

Rys ale podle odborníků potřebuje klid, a právě Krkonoše tak pro něj nejsou ideálním útočištěm. „Jsou bohužel hustě protkány sítí stezek a cest, což rysovi neposkytuje množství klidových míst,“ vysvětluje mluvčí Správy KRNAPu Radek Drahný. Vhodnou lokalitou mohou být údolí, tedy např. Jizerský důl. Tam by rys neměl problém ani s potravou, v Krkonoších totiž nežije žádná jiná šelma.

Střetu s rysem se turisté bát rozhodně nemusí. „Rys není šelmou, která by útočila na člověka. Setkání s rysem je spíše štěstí,“ podotkl ve Studiu ČT24 Hřebačka. Podle něj je to pro Krkonoše úžasná zpráva, která vypovídá o dobré péči ochranářů o přírodu.

Rys ostrovid je silně ohrožený druh kočkovité šelmy, která žije v oblastech smíšených a jehličnatých lesů středních a vyšších poloh, pokud možno s bohatým podrostem a skalními útvary, málo dotčenými lidskou činností. V Česku se vyskytuje například na Šumavě či v Beskydech.