Rekonstrukci gymnázia v Soběslavi zbrzdili rorýsi

Soběslav – Rorýsi se usídlili v podkroví soběslavského gymnázia a stavebníci, kteří školu rekonstruují, museli počkat, až vyhnízdí. Škola je nyní jedinou v republice, která má kromě nových oken, fasády i střechy unikátní budku pro chráněné opeřence. Jde o podlouhlou dřevěnou konstrukci s řadou větracích otvorů. Budka má navíc i elektrické otvírání vletových dvířek.

Pedagogové důmyslné zařízení ovládají z učebny chemie, nad jejímž stropem se ptačí rodiny už v létě ve větracích otvorech zabydleli. Zástupce ředitele gymnázia Soběslav Petr Lintner informoval, že v zimě se dvířka uzavřou, aby se tam nenastěhovali vrabci.

Stavbaři museli plánovanou rekonstrukci školy o měsíc odložit – do chvíle, než opeřenci odlétli do teplých krajin. Podobné zkušenosti mají i další stavební firmy. Například při zateplování panelových domů hnízdění rorýsů rekonstrukci komplikuje.

Video Reportáž Jiřího Bydžovského
video

Reportáž Jiřího Bydžovského

Dvanáctimilionový rozpočet na rekonstrukci školy ale stavba unikátní budky pro rorýse nijak nenavýšila. Petr Lintner dodal, že mnoho místních nadšenců na budku přispělo. Opeřenci se po návratu z afrických zimovišť stanou vítanou součástí učebních osnov. Učitelka Jana Lagnerová upřesnila, že půjde zejména o hodiny systematické zoologie.

Jihočeský kraj letos nechal opravit 16 školských zařízení. Pouze v jednom z nich bylo nutné vybudovat speciální hnízdo pro rorýse.

/*json*/{"map":{"lat":49.201448156,"lng":14.7601318359,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.260411124141,"lng":14.717903137207,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/