Titul Starosta roku patří do Oplan

Oplany (Středočeský kraj) – Vladislava Moravčíková z obce Oplany ve Středočeském kraji vyhrála titul Starosta roku. V soutěži o 100 tisíc korun, kterou letos poprvé vyhlásila Poštovní spořitelna a nadace VIA, porazila 219 kolegů. Kandidáty nominovali sami obyvatelé a nezávislá komise pak posuzovala hlavně to, jak se starostům daří rozvíjet společenský život v obcích. Soutěží chtějí organizátoři vyslovit veřejné uznání za dobrou práci starostů a starostek malých obcí.

Nová soutěž o titul Starosta roku je určena obcím do dvou tisíc obyvatel. Do finále se dostalo 5 starostů: ze Stonavy, Suché Lozi, Kněžic, Svojšína a Oplan. Nezávislí porotci je vybrali nejen podle posudku, který na ně napsali občané, ale sami si jejich práci pro obec ověřili. „Soutěž se setkala s velkým zájmem, budeme rádi, bude-li pokračovat. Myslím, že je i zrcadlem dění života na venkově,“ uvedl organizátor soutěže Martin Kovář z Poštovní spořitelny.

Vítězce soutěže, starostce Oplan ve Středočeském kraji, Vladislavě Moravčíkové se podařilo změnit celkovou atmosféru v obci, založit kluby a spolky, vybudovat hřiště. „Dokázala Oplany úplně překlopit z letargie do obce, která žije komunitní životem,“ prohlásil člen hodnotící komise Jiří Bárta z Nadace VIA. Také obyvatelé obce si myslí, že si titul paní Moravčíková opravdu zaslouží. Dříve se tu totiž nedělo téměř nic, nyní například probíhají každý měsíc akce pro děti.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Výhra 100 tisíc korun se musí použít v obecním rozpočtu a v případě Oplan, které hospodaří s milionem korun ročně, to není malá suma. Alespoň teď dosáhnou na granty, pro které je nutné spolufinancování. „Máme historickou školní budovu a všechny akce soustředíme do ní, stále máme co dělat,“ ujistila starostka Moravčíková.

Slavit se v Oplanech bude až příští týden, 8. prosince totiž organizátoři soutěže oceněné starostce předají na místním obecním úřadě Rychtářské právo jako symbol dobrého vedení obce.

/*json*/{"map":{"lat":49.925075,"lng":14.866262,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.925075,"lng":14.866262,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Vladislava Moravčíková z obce Oplany ve Středočeském kraji vyhrála titul Starosta roku.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24