Skončí Romové, kteří se vrátili z Kanady, na ulici?

Vimperk – Drtivá většina Romů, kteří se do Česka vrátili z Kanady, končí bez bytů a bez vybavení, zato s dluhy. Řada měst je navíc s velkou slávou nevítá a například města Vimperk nebo Volary na Prachaticku už u soudu napadla jejich nájemní smlouvy. Romské organizace tvrdí, že se jich tím snaží hromadně zbavit. Někteří Romové říkají, že se vrátili z důvodu hospodářské krize, když přišli v Kanadě o práci, jiní přiznávají, že se nezačlenili do společnosti.

Ještě v březnu byly převážně romské domy ve Vimperku pusté a tiché. Teď je v nich znovu živo. Několik bytů je prázdných, do ostatních se ale vrátili bývalí nájemníci. František Kroupa z Městského úřadu Vimperk informoval, že se vrátili všichni kromě třech rodin. Ve svých starých bytech ale většina z nich dlouho nepobude. Pouze tři rodiny před odjezdem vrátily dekrety nebo platily nájem. Složenky všech ostatních skončily v odpadcích. Město pak reagovalo.

Starosta Vimperka Pavel Dvořák říká, že byla porušena nájemní smlouva a hrozí exekuce. Podle romských organizací však město zákon neporušuje. Jejich představitelé ale doslova mluví o zneužívání emigrace. Jihočeský romský koordinátor Roman Slivka se nechal slyšet, že jednání měst je neetické. To Pavel Dvořák odmítá. Romové jsou teď v bezvýchodné situaci. Jen na nájmech dluží Vimperku přes milion korun, levné náhradní ubytování jim nikdo nenabídne.

Video Reportáž a vstup Petra Šuleře
video

Reportáž a vstup Petra Šuleře

/*json*/{"map":{"lat":49.0990489605,"lng":14.1146850586,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.059469847171,"lng":13.78303527832,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/