Tisá na Ústecku do národního parku nevstoupí

Tisá – Zastupitelé Tisé na Ústecku odmítli vstup obce do Národního parku České Švýcarsko. Na základě ankety, ve které si dvě třetiny trvalých obyvatel nepřály být součástí chráněného území, přehodnotili své zářijové rozhodnutí. Skály v těsné blízkosti obce přitom zástupci popisují jako výjimečnou pískovcovou lokalitu.

Oblast se mohla stát součástí nejpřísněji chráněného území v České republice. Obyvatelé Tisé se ale zalekli opatření, která by se jich dotkla, jak potvrdil účastník petice proti vstupu David Špandauer. Ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda to však odmítá. Podle svých slov neví o žádném drastickém opatření.

Podobný názor měli i zastupitelé. V září tak vstup do Českého Švýcarska odsouhlasili. „Mám pocit, že náš národ je takový, že pokud nad sebou nemá bič, tak nedodržuje nic. Národní park by byl takový garant,“ nechala se slyšet starostka Tisé Martina Šimáková. V obci se na začátku podzimu ale zvedla vlna nevole, o celé záležitosti prý obyvatele nikdo řádně neinformoval.

Video Reportáž Ladislava Jakuba
video

Reportáž Ladislava Jakuba

David Špandauer sdělil, že pouze občané svou aktivitou museli zastupitelstvo dotlačit k tomu, aby začalo komunikovat a přinášet informace. Obec potom uspořádala anketu. Více než polovina lidí nechtěla být součástí národního parku. Zastupitelé z ní vycházeli a většina z nich nakonec vstup do Českého Švýcarska odmítla. Národní park tak s Tisou na svém území nepočítá.

/*json*/{"map":{"lat":50.7373242689,"lng":14.0776062012,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.787055177601,"lng":14.025421142578,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/