Františkovy Lázně bojují s hazardem

Cheb - Radnice ve Františkových Lázních vyhlásila válku hazardu. Před koncem roku přijala vyhlášku, podle které jsou ve městě od 1. ledna zakázané herní automaty. Komplikovanější je ale vystrnadit modernější hrací videoterminály. K nim totiž nedávají povolení města, ale ministerstvo financí. To již přislíbilo pomoc, a vychází tak vstříc starostům, kteří volají i po společných kontrolách podezřelých heren.   

Skoro padesát starších automatů ve všech sedmi hernách ve Františkových Lázních bylo zapečetěno a ukončilo svoji činnost. Vedle nich se hraje dál na osmatřiceti modernějších videoterminálech. „Zatím nemám od příslušného úřadu žádný papír o ukončení činnosti automatů,“ tvrdí provozovatel jedné z heren ve městě.

Ministerstvo financí do poloviny loňského roku schvalovalo licence na videoterminály bez ohledu na názor měst a obcí. Od 1. června tuto praxi změnilo. Provozovatel teď už souhlas příslušné radnice mít musí. Ministerstvo přihlíží i k místním vyhláškám. Problémem zůstávají dřív udělené licence. Starosta Ivo Mlátilík vyzval ministerstvo k jejich prověření a ke společným kontrolám plnění licenčních podmínek. „Já to rozhodnutí ministerstva financí považuji za účelné a prospěšné, takže určitě těmto požadavkům vyjdeme vstříc. Pouze se musíme domluvit s příslušným finančním úřadem, a to by neměl být problém,“ říká Karel Koryta ze Státního dozoru nad provozováním sázkových her a loterií. „Dále budeme postupovat represivně, zapojíme policii, budeme kontrolovat mladistvé, budeme kontrolovat konzumaci alkoholu a hraní na automatech mladistvými,“ naznačuje taktiku starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík.

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Reportáž Zdeňka Soukupa

6.1.2010

Rozhovor se starostou Františkových Lázní

Františkolázeňská radnice chce vytvořit tlak i na majitele nemovitostí. Kdo bude mít podle starosty ve svém domě hernu, nemůže počítat s tím, že mu půjde město na ruku. Starosta Mlátilík dále dodal, že nejpozději do konce října se bude ve městě hrát jenom v luxusním lázeňském kasinu. Na to se totiž městská vyhláška nevztahuje.

/*json*/{"map":{"lat":50.129648,"lng":12.344248,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.129648,"lng":12.344248,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/