Trať Tour de Ski na Strahově nyní slouží amatérům

Praha – V Praze na Strahově dostali běžkaři k dispozici novou trať. Rekreační sportovci vystřídali profesionály, kteří se zúčastnili závodu Tour de Ski. Jeho organizátor se dohodl s magistrátem a radnicí Prahy 6, že se sníh odklízet nebude. Místo jednoho dne může nadšencům sloužit třeba i měsíc, dokud neroztaje.

O běžkování na Strahově je velký zájem, sto běžkařů denně využívá přes kilometr dlouhou trať, na které se 4. ledna jel závod Tour de Ski. Výkonný ředitel organizačního výboru Tour de Ski Oto Linhart informoval, že kvalita tratě byla kritizována v době závodu, nyní podle jeho slov dozrála.

Kvalita trati a nadšení běžkařů přesvědčily radnici Prahy 6 a magistrát, aby si areál na měsíc vzaly pod správu. Pět tisíc kubíků sněhu, jehož výroba stála kolem půl milionu korun, se nebude nikam odvážet, jak prohlásil radní Prahy 6 pro životní prostředí Jan Záruba.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Ze Strahova zmizela jen nepatrná část sněhu, užijí si ho děti na Vinohradech. Radnice Prahy 2 totiž vyjednala odvoz 300 kubíků do Riegrových sadů. Zhruba 60metrová dráha pro sáňkaře by tu měla zůstat dva měsíce s tím, že se sněhová pokrývka bude průběžné doplňovat pomocí sněžného děla.