Chrastava chce vystěhovat problémovou ubytovnu

Chrastava (Liberecko) - Asi stovka lidí, kteří žijí v problémové ubytovně Kovák v Chrastavě na Liberecku, se musí nejpozději do týdne vystěhovat. Nařídila jim to tamní radnice. V domě se topí jen přímotopy, dva týdny tam vůbec netekla voda a nefunkční kanalizace znečišťuje řeku Jiřici. Podle Martina Jirouška ze stavebního odboru města hrozily nájemníkům újmy na zdraví. Dům by mohli podle něj dál obývat pouze tehdy, kdyby se podařilo odstranit letité závady. To je ale během několika dnů nereálné. Podle Jany Tunysové ze společnosti Člověk v tísni byl postup města příliš rychlý a většina obyvatel bude mít potíže novou životní situaci během týdne vyřešit.

V budově nyní teče voda pouze z hlavního uzávěru ve sklepě. Vývod kanalizace navíc ústí přímo do řeky, a splašky tak ohrožují i zdraví lidí. „Nařídili jsme dům neprodleně vyklidit, hlavním důvodem je závada kanalizace,“ sdělil obyvatelům Jiroušek a požádal je o součinnost. Většina obyvatel ale jeho úřednické řeči evidentně moc nerozuměla a neorientovala se ani v korespondenci s radnicí. Na místě jim proto situaci vysvětlovaly tři pracovnice společnosti Člověk v tísni.

V domě žijí většinou rodiny v hmotné nouzi

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Podle starosty Michala Canova trápí město problémy ubytovny několik let a radnice by byla nejradši, kdyby ubytovna z města úplně zmizela. V domě žije asi stovka lidí, většinou jde o romské rodiny na sociálních dávkách. Velká část z nich tam je navíc nepřihlášených. Pro ty, kteří žijí v ubytovně legálně, přichystala radnice náhradní bydlení v místním azylovém domě a v ubytovnách v okolí. „Jejich kapacita je dostatečná,“ dodal starosta.

Obyvatelé domu se ale tuto důležitou informaci na místě od úředníků nedozvěděli. Podle Jany Tunysové ze společnosti Člověk v tísni byl navíc postup města příliš tvrdý a řada lidí bude mít problém během týdne nové ubytování sehnat: „Budeme proto hledat ubytování také pro ty, kteří tu jsou načerno.“

Majitel inkasoval za pokoj 5,5 tisíce měsíčně

Zástupci společnosti tvrdí, že na vině je majitel nemovitosti Radim Urban, který se o technický stav budovy nezajímá. Za jeden pokoj přitom inkasuje 5,5 tisíce korun měsíčně. Nájem podle obyvatel vybíral i tento týden, i když podle úřadů o problémech věděl. „Tři týdny majitel věděl, co se děje a byl zároveň informován o tom, co mu hrozí, pokud nenapraví stav,“ uvedl starosta Chrastavy Michael Canov (nez.). Urban to ale popírá, podle něj je starosta zaujatý. „Už jsem řekl, že jsem nevybral ani korunu,“ řekl ČT. O tom, že má ubytovna do týdne skončit, podle svých slov také neví. Město mu prý nejprve bránilo postavit novou kotelnu a potom i čističku odpadních vod: „Kanalizaci nechávám vyvážet, mám na to účty.“

Policie řešila v minulosti v ubytovně už řadu přestupků a také trestné činy. Dlouhodobě si na ni stěžovali i lidé žijící v okolí a to hlavně kvůli rušení nočního klidu.