Hlučné překladiště u obce burcuje její obyvatele

Černá za Bory (Pardubicko) - Obyvatelé Černé za Bory se už delší dobu bouří proti logistickému centru Starzone, které sídlí hned vedle obce. Hluk z tohoto překladiště, který neutichá ani v noci, totiž překračuje hygienické limity, což potvrdili také odborníci. Přes stížnosti, petice a návštěvy úřadů lidmi, kteří bydlí v sousedství logistického centra, se zatím obyvatelé obce nápravy nedočkali.

„Bylo zjištěno nejen překračování hygienických limitů, ale zjistili jsme také výrazné překračování pohybu těžkých nákladních vozidel,“ komentovala situaci v okolí překladiště pardubická hygienička Bronislava Pozděnová. Hygienická správa proto nepovolila trvalý provoz překladiště, stavební úřad pardubického magistrátu pouze prodloužil zkušební provoz na jeden rok. Tak dlouho ale obyvatelé ani čtvrtý pardubický obvod s řešením situace čekat nechtějí. „Požadujeme zastavení zkušebního provozu,“ uvedl pro ČT starosta obvodu Petr Heřmanský (ODS).

/*json*/{"map":{"lat":50.0264077321,"lng":15.8273077011,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

„Řešíme v rámci kolaudace projekt zaměřený na hlučnost, nicméně nikdo z obyvatel se na nás přímo neobrátil,“ řekl pro ČT předseda představenstva společnosti Starzone Milan Misař. Dodal, že si sám nepřeje, aby projekt jeho firmy jakkoli škodil obyvatelům blízkého okolí. Nespokojení obyvatelé Černé za Bory ale požadují místo slibů konkrétní řešení. Příští týden se proto chtějí obrátit přímo na primátora Pardubic.