Na Pardubicku zatím nebude více stanovišť záchranky

Pardubicko – V Pardubickém kraji se počet dalších stanovišť zdravotnické záchranné služby nezvýší. V některých regionech přitom už dnes trvá záchranářům přes patnáct minut, než se dostanou na místo. Nový zákon o záchranných službách, který měl přesně vymezit dojezdové časy sanitek, nakonec neprošel, a tak se budování dalších stanovišť zatím odkládá. Kraj na ně navíc ani nemá peníze.

Jde o špatnou zprávu hlavně pro pacienty, ale i pro záchranáře. Plánovaná výjezdová stanoviště se odkládají. Aby se dojezdové časy zkrátily, stačilo jediné – přijetí zákona o záchranných službách. Vedoucí lékař ZZS Pardubického kraje Otomar Kušička informoval, že vyhláška o záchranné službě stanovuje dojezdový čas 15 minut. Přiznává, že to se pokaždé opravdu nedaří.

Sanitky za pacientem nyní vyjíždějí z patnácti míst. Změna zákona měla zohlednit dojezdové časy podle hustoty osídlení i rizikových podniků v daném regionu. „Zákon měl řešit i financování vzniku nových stanovišť,“ sdělila radní Pardubického kraje odpovědná za zdravotnictví Markéta Tauberová (ČSSD).

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Otomar Kušička upřesnil, že postaveno mělo být pět nových stanovišť, zejména na Chrudimsku a Orlickoústecku. Záchranářům trvá cesta do Seče na Chrudimsku někdy až třicet minut. Právě tady má být stanoviště nové posádky, přestože zdravotníci dávali přednost nedaleké Třemošnici.

Nová stanoviště jsou zatím v nedohlednu, kraj čeká na schválení zákona. Markéta Tauberová předpokládá, že nové návrhy zákona budou předloženy až po volbách. Podle vedení krajské záchranky je na provoz dlouhodobě málo peněz. Nejhorší variantou by prý bylo omezování současné péče.