Vítězství v soutěži vzbudilo v Konecchlumí rozpaky

Konecchlumí (Jičínsko) – Komplikace a rozčarování přineslo obyvatelům i vedení obce Konecchlumí na Jičínsku vítězství v soutěži Vesnice roku. V roce 2008 obec v krajském kole vyhrála takzvanou zelenou stuhu za péči o životní prostředí. A k tomu podle starostky Evy Lánské měla dostat i peníze. Nedostala zatím nic. O pomoc s vymáháním slíbené odměny se obec obrátila i na krajský úřad, který urgoval její vyplacení zatím ovšem také bezúspěšně.

Zatím jediné, co obec za své vítězství dostala, je zelená stuha, pohár a diplom. Slibovaných 600 tisíc korun Konecchlumí nemá a ani mít nebude. A pokud vůbec nějaké peníze dostane, bude to maximálně 400 tisíc. „Lidé se mne ptají, jestli ta slavnost k něčemu byla a jestli jsme ty peníze dostali. Zatím musíme odpovídat, že ne,“ uvedla starostka Konecchlumí Eva Lánská (nestr.).

Problém je v tom, že když obec do soutěže vstupovala, bylo jejím garantem ministerstvo pro místní rozvoj. Později však soutěž o zelenou stuhu přešla pod ministerstvo životního prostředí a podmínky se změnily. „Museli jsme přizpůsobit dotační podmínky svým finančním možnostem a podmínkám, které jsou u nás obvyklé,“ vysvětlila mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR Jarmila Krebsová a Eva Lánská si povzdechla: „Je to velké zklamání pro nás i pro obyvatele.“ Europoslanec a předseda Svazu měst a obcí ČR Oldřich Vlasák (ODS) dodal: „Byrokracie s vypisováním takových soutěží je obrovsky složitá a obcím nepřináší to, co by měla.“ To připouští i mluvčí KÚ Královéhradeckého kraje Jiří Hošna: „V tomto případě to může působit nemotivačně pro ostatní obce.“ Obec peníze chtěla použít na opravu silnice a chodníků, o takovou dotaci také žádala. Plány ale musí přehodnotit, peníze dostane jenom na životní prostředí. „Měla být dvacetiprocentní spoluúčast, nyní už je třicetiprocentní,“ doplnila starostka Lánská.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Obec nyní zkouší štěstí s dalším projektem, peníze za vítězství v soutěži chce použít na úpravu mokřadu a naučné stezky.

/*json*/{"map":{"lat":50.40179,"lng":15.480525,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.40179,"lng":15.480525,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/