V pražské zoo se málem utopil orangutan

Praha – V pražské zoologické zahradě málem došlo k tragédii. Devítiletý orangutan Pagy chtěl ve čtvrtek pomocí větve palmy překonat vodní příkop, ta se ale zlomila a Pagy spadl do vody. Příkop je v těch místech hluboký až dva metry. Opice neumí plavat, a tak Pagy po chvíli klesl ke dnu. Naštěstí ho pohotovou reakcí zachránila vrchní chovatelka Denisa Ryšková, která pro něj skočila a společně se zahradníkem Zdeňkem Loužilem ho vytáhli na břeh.

Pagy se rozhodl překonat vodní příkop pomocí lana a jedné větve palmy. Podařilo se mu přeskočit na druhý břeh, při návratu se ale palma zlomila. Ryšková s Loužilem Pagyho bleskurychle vytáhli, ošetřovatelka mu dala několik ran do zad, takže opice vykašlala vodu a postavila se na nohy. Protože byl promáčen, zahnali ho ošetřovatelé do vnitřního boxu. Během chvíle oschl a je pod dohledem veterináře.

Indonéská džungle

Pavilon Indonéská džungle zahrada otevřela na konci roku 2004, pražskou radnici stál 185 milionů korun. V expozicích, které imitují deštný prales, žijí primáti, poloopice, sbírka vzácných želv a kriticky ohrožení varani komodští.

Zoo proto expozici Indonéská džungle, kde orangutani pobývají, upravila. Odřezala volná lana, aby se už situace nemohla opakovat. Když bude Pagy a jeho bratr Filip ve výběhu, bude na ně dohlížet ostraha. I když se vodní příkopy používají všude ve světě jako zábrana úniku lidoopů, je tento koncept už překonaný a vedení zoo ho po včerejší události přehodnocuje.

V pražské zoo nyní žijí čtyři orangutani, spolu s Pagym, Filipem a Upitou
ještě otec mladíků Káma. Před dvěma a půl lety musel veterinář utratit
osmadvacetiletou samici Wilhelmu, která do Prahy přijela rozšířit chov, ale
s rodinou se nesžila. S Kámou v sobě nenašli zalíbení, spíš naopak. Poté ji
zřejmě postihla mrtvice.

Podobnou událost řešili chovatelé pražské zoo před zhruba čtyřmi lety, když se ve venkovním výběhu topila tehdy roční gorila Moja. Také ji vytáhl z příkopu, kam spadla při hře, ošetřovatel.

Moja
Moja