Rekonstrukci elektrárny Prunéřov posoudí Mikronésie

Prunéřov – Ministerstvo životního prostředí se zatím k chystané rekonstrukci elektrárny Prunéřov nevyjádřilo. Vydání stanoviska odložilo, posuzování vlivu nové stavby na životní prostředí se totiž chce zúčastnit i jeden zcela nečekaný zájemce – federální vláda souostroví Mikronésie. Její dopis směřovaný České republice vzbudil mimořádnou pozornost.

Ladislav Kříž ze společnosti ČEZ bere celou záležitost jako úspěšnou akci ze strany hnutí Greenpeace. Jeho členové se hájí, že na problém Prunéřov upozornili řadu vlád. Jan Rovenský z Greenpeace však přiznává, že reakce z Mikronésie ho překvapila.

„Je to stát jako každý jiný a má právo se účastnit mezistátního posouzení,“ prohlásil náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuťák. Podle souostroví Prunéřov vydatně přispívá ke globálnímu oteplování. Právě kvůli němu mohou ostrovy ležící jen desítky centimetrů nad mořem zmizet pod hladinou.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

ČEZ oponuje, že v Mikronesii rozhodně nepoznají, bude-li mít elektrárna po rekonstrukci přepokládanou účinnost 39 procent nebo 42, které požaduje Greenpeace. Ladislav Kříž poukázal na fakt, že například v Číně se každý týden zprovozní jedna nová uhelná elektrárna.

„ČEZ argumentuje jako kuřák, kterého někdo upozorňuje, aby přestal kouřit, a on se brání tím, že jeho jedna cigareta nikoho nezabije,“ dodal Jan Rovenský. Ministerstvo životního prostředí zveřejní své stanovisko do čtrnácti dnů, pak bude záležet na Ústeckém kraji. Ten se původně proti rekonstrukci s nižší účinností postavil, během jediného dne své rozhodnutí však zase zrušil.

/*json*/{"map":{"lat":50.4478856744,"lng":13.3222961426,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.416831308852,"lng":13.263244628906,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/