Domy v Táboře se potýkají se špatnou statikou

Tábor – Obyvatelé Náchodského sídliště v Táboře poukazují na špatnou statiku svých domů. Znalecký posudek potvrdil, že firma, která objekty stavěla, udělala základy nekvalitně. Domy začaly praskat a jejich základy sesedají. Nejsou to však jediné problémy, město nechalo domy postavit s tím, že na sídlišti budou byty pro tělesně postižené, ti se nyní také potýkají s nedostatky. Vedení města se rozhodlo s řešením vypomoci.

Na obvodovém plášti obytných budov jsou rozsáhlé trhliny. O špatném stavu objektů vědí své jejich nájemníci, popraskané mají stropy i nosné stěny ve svých bytech. Pan Mikulanda je na vozíku, bydlí v bezbariérovém bytě třetím rokem. Na problémy upozorňuje už více než rok a stále marně. „Řekli mi, že dřív, než udělají injektáže, s tím nic dělat nebudou,“ popisuje situaci Pavel Mikulanda.

Byty město nechalo zkolaudovat před čtyřmi lety, o dva roky později začaly problémy. Vyjádření statika však současné vedení města zaskočilo. „Zjistil, že tam dochází k nerovnoměrnému sesedání základů,“ vysvětlil místostarosta Tábora Jiří Bartáček (ODS). Místostarostka Zuzana Pečmanová (Tábor 2020) doplnila: „Budeme tlačit firmu, aby to opravila.“

Video Reportáž Jiřího Bydžovského
video

Reportáž Jiřího Bydžovského

Také vybavení bytů neodpovídá potřebám zdravotně postižených. Kuchyňské linky jsou příliš vysoko, odsavače par nefungují a projet vozíkem úzkými dveřmi bývá problém. Město slibuje nápravu, peníze v rozpočtu prý najde. „Není možné, aby v tom lidé bydleli, pokud je tam taková závada,“ dodala Zuzana Pečmanová.

Výměna vybavení bezbariérových bytů bude však možná až poté, co stavební firma provede opravu základů domů. Začít by měla na jaře letošního roku.

/*json*/{"map":{"lat":49.414162,"lng":14.657792,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.414162,"lng":14.657792,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/