Obyvatelé Noviny se chtějí odtrhnout od Sokolova

Sokolovsko – Lidé žijící v obci Novina mají radnici v Sokolově, svému správnímu středisku, za zlé, že pro ně nic nedělá. Chtějí se připojit k nedaleké Březové. V Novině bydlí nastálo asi 50 lidí v devíti roztroušených chalupách. Léta od sokolovské radnice chtějí, aby zařídila autobusovou zastávku a opravila rozbité pouliční osvětlení. Stálým problémem se stala také pětikilometrová příjezdová silnice.

Obyvatel Noviny Milan Eger informoval, že stížnosti místních vyústily v sepsání petice. Na sokolovské radnici si spočítali, že kdyby měli uspokojit všechny požadavky z Noviny, přišlo by to asi na 20 milionů korun. Místostarosta Sokolova Jaromír Dvořák sdělil, že obyvatele a jejich záměr podpoří.

Březovský starosta Novinu pod sebe vezme, ale ne jen vesnici samotnou. Chce celé její správní území. V něm je nemálo rekreačních chat, chalup a pozemků, ze kterých se příslušné radnici platí tučná daň z nemovitosti. To se sokolovskému místostarostovi nelíbí.

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Podle výnosu ministerstva financí je daň z nemovitosti od letošního 1. ledna dvakrát vyšší než loni. Jednotlivé radnice ji ale mohou zvýšit až na pětinásobek. Jaromír Dvořák dodal, že sokolovské zastupitelstvo bude jednat o odtržení Noviny s konečnou platností zhruba za měsíc. Podle něho však zastupitelé nebudou chtít platit daně do Březové.