Prahu zachraňuje Sněhová pohotovost

Praha – Kdo, jak a za kolik uklidí sníh z chodníků, patří mezi současné dlouhodobé problémy, které trápí hlavní město. Na strojní úklid pro celou metropoli totiž nemá peníze. Radní Prahy 6 ale přišli na úsporné a zároveň účinné řešení – najali takzvanou Sněhovou pohotovost. Do úklidu bílé nadílky se v Praze 6 ráno pustilo zhruba 470 najatých brigádníků.

Sněhovou pohotovost mají brigádníci od 15. listopadu a skončí jim 31. března. Rannímu úklidu předchází objednávka přes SMS zprávu, přičemž v 11 hodin dopoledne musí být vše hotové, následuje totiž kontrola koordinátora. „Předpokládáme, že tento systém nás bude stát maximálně 25 milionů korun za sezonu,“ říká radní Prahy 6 Jan Záruba.

Za škody, které vzniknou neschůdností chodníků, odpovídá podle takzvané chodníkové novely zákona o pozemních komunikacích z loňského dubna jejich majitel – v tomto případě tedy hlavní město Praha.

Video Reportáž Edity Valentové
video

Reportáž Edity Valentové

Chodníky v Praze 6 jsou rozděleny do 580 úseků. Na každém z nich pracuje brigádník, který udržuje jejich schůdnost ve 400metrové délce. Jeden z brigádníků Sněhové pohotovosti uvedl, že dva tisíce korun obdrží paušálně a 500 korun za sněžný den. Zájem lidí o tuto poměrně dobře placenou brigádu radní Prahy 6 překvapil, protože už před zimní sezonou byl obrovský.