Sběrné dvory řeší problém černých skládek

Plzeňsko – Některé obce našly recept, jak se zbavit černých smetišť za humny. Žádají o evropské dotace a za ně staví sběrné dvory, kde se lze odpadu zbavit legálně. Podle starostů je to účinnější, než pátrat po hříšnících a vymáhat od nich pokuty. Za založení černé skládky sice hrozí milionové pokuty, jenže původce se většinou vůbec nepodaří odhalit.

Podnikatel z Bubovic u Berouna navážel sedm let tisíce tun odpadu. Plzeňská inspekce životního prostředí mu za to vloni uložila vůbec nejvyšší pokutu – 4 a půl milionu korun. Vedoucí oddělení odpadového hospodářství OI ČIŽP v Plzni Tomáš Kameník informoval, že zaznamenány byly i nebezpečné příměsi či různé obaly s nebezpečnými látkami.

Mezi hříšníky nejsou zdaleka jen podnikatelé. Starosta obce Vejprnice Petr Váchal (ODS) sdělil, že problémem jsou velkoobjemové a nebezpečné odpady, ať jsou to léky či autobaterie. Spíš než trestání je tak na místě zdokonalení systému likvidace odpadu. Bez evropských dotací by se ale Česko neobešlo.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

„Máme asi 17 miliard korun z evropských prostředků. Taková částka je srovnatelná s investicemi, které šly do odpadů za celá 90. léta,“ říká náměstkyně ministra životního prostředí Ruth Bízková (ODS). Sběrný dvůr ve Vejprnicích je už devátý v pořadí, který se v Plzeňském kraji díky evropským dotacím otevírá.

Koordinátor projektu Marek Sýkora prozradil, že v letošním roce je naplánována výstavba osmi nových sběrných dvorů. Vejprnický sběrný dvůr stál necelých 11 milionů korun. Dotace z Evropské unie a Státního fondu životního prostředí pokryly 90 procent nákladů.