Praha 10 dala 330 nájemníkům výpověď z bytů

Praha - Radnice Prahy 10 na základě výsledků kontroly bytového fondu rozdala 330 výpovědí nájemních smluv. Výpovědi dostali lidé, kterým bylo prokázáno vlastnictví jiné nemovitosti určené k bydlení nebo nepovolené pronajímání bytu. Praha 10 loni zkontrolovala přes 5600 bytů, u 533 případů zjistila závažné pochybení ze strany nájemníků. Následné došetřování potvrdilo 330 hříšníků, kterým byla dána výpověď.

Podle místostarosty Prahy 10 Bohumila Zoufalíka zjistili kontroloři i další nesrovnalosti jako rozpor v počtu nahlášených osob v bytě a jejich skutečným počtem. „Těmto lidem chceme dát příležitost, aby nedostatky odstranili. Nechtěli jsme v těchto případech sahat hned k výpovědím,“ uvedl Zoufalík. Lidé musí další osoby, které žijí ve společné domácnosti, nahlásit do měsíce příslušným správním firmám. Jde o asi 200 domácností. 

Byty, které radnice díky výpovědím dostala zpět, chce opět nabídnout lidem z desáté městské části. „Zejména je chceme nabídnout rodinám, které řeší sociální problémy, nebo lidem, již se dostali do problémů kvůli deregulaci nájemného,“ dodal Zoufalík. Kontroly nájemníků mají pokračovat i nadále, provádět je budou pracovníci úřadu. 

K výpovědím nepoctivých nájemníků přistoupil i magistrát. Podle vedoucího bytového odboru Vladislava Dykasta každoročně stoupá počet výpovědí, které lidé kvůli porušení nájemních smluv dostávají. Zatímco v roce 2007 o nájemní smlouvu na byt přišlo 131 lidí, o rok později 170 a loni to již bylo 239 nájemníků. Magistrát dosud zkontroloval asi 7000 svých nájemních bytů, zbývá mu ještě prověřit 4000 bytů.