Pejskaři nechtějí dětské hřiště, rodiče ano

Jablonec nad Nisou - Plánovaná výstavba parku v lokalitě Nová Pasířská v Jablonci nad Nisou je důvodem sporu mezi tamními obyvateli. Teď je tam louka a pejskaři o ni nechtějí přijít. Rodiče s dětmi jsou naopak pro úpravy. A ani radnice nehodlá od projektu ustoupit. V případě jakékoliv změny by navíc přišla skoro o desetimilionovou dotaci.

Louka pod paneláky v Nové Pasířské je jedinou plochou v centru, kde můžeme na volno venčit své psy, tvrdí odpůrci parku. Petici jich už podepsalo tři sta. Nelíbí se jim hlavně plány na cyklostezku a dráhu pro in-line bruslaře. I po úpravách totiž pejskaři budou muset na louku chodit a obávají se střetů se sportovci. „Když tady bude ta cyklostezka vybudována, tak sem stejně budeme muset chodit. Toto je pro pejskaře spádově jediné vhodné místo,“ tvrdí odpůrce parku Petr Šplechta.

Parkové úpravy na Nové Pasířské mají přijít na dvanáct milionů korun. Město by ale zaplatilo jen pětinu a zbytek by šel z evropských fondů. Projekt navíc radnice projednává už dva roky. Za tu dobu prý nikdo s připomínkami nepřišel a teď, tři měsíce před začátkem výstavby, je už pozdě. „Město tento projekt nezastaví, protože by tím přišlo o poměrně vysokou dotaci a celý projekt by se zhroutil,“ argumentuje mluvčí Městského úřadu v Jablonci nad Nisou Jana Fričová.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Ani obyvatelé přilehlých paneláků ale nejsou jednotní. Petici podepisují hlavně pejskaři. Naopak rodiny s malými dětmi jsou pro park, protože má přinést i dětské hřiště. „Nechceme, aby tady běhali psi a káleli všude, kde je napadne. Když máte malé dítě, tak mu nevysvětlíte, že do toho nesmí šlápnout nebo na to sahat,“ říká jedna ze zastánkyň parku. „Pokud vím, tak město připravuje opravu městských hřišť,“ namítá ale Petr Šlechta.

Nový park je součástí rozsáhlého projektu, který má zrevitalizovat celé okolí včetně panelových domů. Projekt má stát během čtyř let sto dvacet milionů korun.

/*json*/{"map":{"lat":50.724908,"lng":15.169398,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.724908,"lng":15.169398,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/