Jihlavská dětská pohotovost je v ohrožení

Jihlava – Soukromí dětští lékaři v Jihlavě chtějí razantně navýšit odměnu za víkendové pohotovostní služby. Doposud sloužili za 350 korun na hodinu a nyní požadují 520 korun. Argumentují tím, že chtějí pouze dorovnat odměnu o inflaci. Jihlavská nemocnice na to však nemá peníze, a tak jsou služby na dětské pohotovosti vážně ohroženy.

Zástupce Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Jihlava Eva Matoušková říká, že reálný příjem je nyní asi o 17,5 procenta nižší, než jak to bylo nastaveno v červnu 2003. Zajištění dětské lékařské pohotovosti v jihlavské nemocnici je kvůli požadavkům soukromých lékařů vážně ohroženo. Například o víkendu 23. – 24. ledna nebude mít zřejmě kdo sloužit.

Primář dětského oddělení Milan Svojsík informoval, že během víkendu přichází 30 – 40 pacientů. Podle svých slov si neumí představit, že by lékaři byli schopni tuto službu poskytnout. Vedení nemocnice s lékaři o platbách složitě vyjednává. Argumentuje tím, že od kraje Vysočina nedostává tolik peněz, a navíc si myslí, že by neměl vznikat tak velký rozdíl mezi odměnou pro lékaře nemocnice a odměnou soukromníkovi.

Video Reportáž a vstup Radovana Daňka
video

Reportáž a vstup Radovana Daňka

„Je mi to líto především proto, že na to nejvíce doplatí pacienti,“ prohlásil hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD). Kraj zatím do jednání nechce vstupovat. Tvrdí, že v jiných krajských nemocnicích podobné problémy nemají, a dohodu proto nechává plně v kompetenci jihlavské nemocnice.

Pardubický kraj platy dorovnal, ve Varech se přibližují požadavkům Jihlavy

V Pardubicích se podařilo udržet ceny pro externí lékaře na stejné úrovni, jak jsou placeni lékaři nemocnice. Ředitel pardubické krajské nemocnice Josef Šimurda upřesnil, že ve všední den je to 350 korun na hodinu, o víkendu pak 400 Kč. V republice jsou ale nemocnice, které za pohotovostní služby lékařům platí mnohem více a přibližují se tak požadavkům Jihlavy.

Například ve třech nemocnicích Karlovarského kraje berou lékaři o víkendu za hodinu služby 500 korun. „Když se odečte sociální a zdravotní pojištění, pojištění o odpovědnosti a podobně, tak ta částka opravdu není vysoká,“ dodala však místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Karlovy Vary Zdeňka Růžičková.

Karlovarský kraj považuje částku za adekvátní a do svých nemocnic posílá ročně na zajištění pohotovostí 16 milionů korun.