Chebští bezdomovci mají pochvalu

Cheb – V Chebu si obyvatelé i radnice chválí bezdomovce, kteří procházejí sociální rehabilitací v místním středisku Diecézní charity Plzeň. Organizace z nich vytvořila devítičlennou skupinu, která pracuje pro město. V rámci své působnosti provádějí potřebné práce na komunikacích, zimní údržbu chodníků, vyklízejí černé skládky a podobně. Mají však nový problém. Noclehárna a azylový dům charity Betlém, kde jsou i tito lidé ubytovaní, se nacházejí provizorně v bývalých kasárnách, které se mají bourat.

Bezdomovci z Betléma jsou nyní nejčastěji vidět při odklízení chodníků. Celoročně se starají o rekreační zónu při řece Ohři, město za jejich práce platí ročně 3 miliony korun. Bezdomovci však získávají zakázky také od soukromých firem, měsíčně si každý z nich může vydělat i 12 tisíc korun. Na lidi z Betléma se už místní naučili dívat jinak než na bezdomovce, kteří je obtěžují třeba na nádraží. „Přestože se pohybovali v sociálních a životních problémech, dokázali se vrátit zpátky do života, mají opět práci,“ prohlásil místostarosta Chebu Michal Pospíšil (ODS).

Město darovalo v roce 2006 Diecézní charitě opuštěnou vilu po fotbalovém oddílu Union Cheb, kam by se měla přestěhovat noclehárna, azylový dům, ale i další aktivity. Pro bezdomovce, kteří si chtějí nově uspořádat život, zde mají být i startovací byty. Projektant spočítal náklady na obnovu, jsou v řádech desítek milionů korun. Charita dvakrát žádala o dotaci z Evropské unie a dvakrát neuspěla. „V obou případech byly podpořeny lépe hodnocené projekty, které získaly vyšší bodové ohodnocení,“ vysvětlil Vojtěch Krump z Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad. Zástupce Diecézní charity Plzeň Pavel Barták dodal: „Pokud naše záměry nezrealizujeme, budeme podle smlouvy muset vilu městu i s projektovou dokumentací vrátit.“

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Podle darovací smlouvy byla Diecézní charita povinna dokončit rekonstrukci vily do konce roku 2009, město nyní prodloužilo termín do roku 2013.

/*json*/{"map":{"lat":50.077787,"lng":12.375782,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.077787,"lng":12.375782,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/