Pražané vyrazili na běžky

Praha - Přívaly sněhu, které v uplynulých dnech zasypaly českou metropoli, umožnily Pražanům vyrazit i ve městě na běžky. Běžecké stopy vznikají nejen na periferiích a udržují se pouze tím, že po nich lidé jezdí. O pohodlí běžkařů se ale starají také některé městské části. Kromě běžkařského okruhu na Strahově, který se veřejnosti otevřel minulý týden a udržuje ho Praha 6 spolu s hlavním městem, se ujala údržby běžecké trasy ve Stromovce také Praha 7. Přijde ji to na několik desítek tisíc korun.

Ve Stromovce je asi 20 kilometrů stop, které Praha 7 po večerech upravuje. Vedou od Výstaviště kolem Planetária, přes louku k bývalé Šlechtově restauraci, dále k nádraží Bubeneč, k Malé říčce a k lávce do Troje. Tady je možné využít kratšího okruhu na přilehlé louce nebo se vrátit Stromovkou zpět k Výstavišti. Stromovku bude městská část Praha 7 upravovat do konce týdne - do té doby má pronajatý skútr. Pokud počasí dovolí, v upravování stopy bude pokračovat a skútr si operativně půjčovat.

Běžkaři mají k dispozici také udržovaný okruh na Strahově. Minulé pondělí se tu na umělém sněhu konal závod Tour de Ski, den na to mohla okruh začít využívat veřejnost; Praha 6 se dohodla s magistrátem, že okruh zatím zůstane lidem k dispozici. Podle radního Jana Záruby si lze na Strahově i po víkendové kalamitě „zabruslit“ na běžkách a projet se ve stopě. Udržuje ji skútr Svazu lyžařů ČR opatřený válcem i lyžinou na stopu. Náklady na údržbu a hlídání vyjdou řádově na desítky tisíc korun.

Kromě toho se v Praze 6 dá na běžky vyrazit na Ladronku, do Šárky nebo do obory Hvězda. Městská část se tu o stopy nestará. Jiné městské části běžkařské trati neudržují, ale přesto přes jejich území stopy vedou. Například v Praze 4 lyžaři jezdí podél Vltavy po zasněžené cyklistické stezce nebo v Třešňovce na Spořilově. Oblíbená je také pankrácká pláň. V Praze 5 lidé vyrážejí do Prokopského údolí, na Dívčí hrady nebo do Jinonic.

Lyže, sáňky a boby vytáhli Pražané už o víkendu, kdy metropoli zasypával sníh. Lyžovalo se na Jižním Městě, Bílé hoře i v Letenských sadech. Desítkami běžkařů a sáňkařů ožil Krčský les. Na Petříně bylo vidět i lidi na snowboardech. Běžkaři se v pondělí ráno proháněli po Vinohradech. Po internetu kolovaly výzvy k nočnímu sjezdu Václavského náměstí na lyžích.

z foťáku, vysoká kvalita
Zdroj: ČT24
Autor: Adéla Pobořilová