Do voleb v zadlužených Pramenech nikdo nekandiduje, nebudou

Prameny (Chebsko) - V Pramenech na Chebsku se v březnu nebudou konat mimořádné volby do obecního zastupitelstva. Do dnešních 16:00 nepodal nikdo kandidátku do voleb. Opakuje se tak situace z konce loňského roku, kdy se kvůli nezájmu o práci v zastupitelstvu volby nekonaly. Obec pak začal řídit správce jmenovaný ministerstvem vnitra. Předešlé volby se měly konat 12. prosince, ty další vyhlásil ministr na 20. března. Opět se konat nebudou a obec dál povede správce Jan Murin. Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky se už další mimořádný termín voleb do obecního zastupitelstva vypisovat nebude, ten řádný je totiž na podzim.

„Budeme se snažit, aby se někdo do voleb přihlásil. V případě, že nebudeme úspěšní, lze řešit nastalou situaci pouze legislativní cestou, ale to je běh na dlouhou trať,“ konstatoval Řepka. Současná legislativa totiž nepočítá s tím, že by obec dlouhodobě byla bez zastupitelstva.

Státem dosazený správce vede jenom běžnou agendu. Nemůže investovat do rozvoje. Ve vyšším správním centru, na Mariánskolázeňské radnici, uvažují, že vezmou Prameny pod sebe. „Aby se obec sloučila s jinou obcí je potřeba souhlas zastupitelstva, ale to v Pramenech není, proto tato cesta možná není,“ říká ale mluvčí ministerstva.

Video Reportáže Zdeňka Soukupa a Lucie Pokorné
video

Reportáže Zdeňka Soukupa a Lucie Pokorné

Funkce správce má podle zákona řešit jen přechodný stav do zvolení nového zastupitelstva. Pravomoci správce jsou omezené, nemůže nakládat s obecním majetkem, jeho úkolem je hlavně zajistit běžnou činnost obce.

Obec dluží desítky milionů kvůli projektu stáčírny minerálních vod

Správce podle zákona může obec řídit do doby, než bude ustanoveno zastupitelstvo. Zásadnější rozhodnutí by muselo schválit zastupitelstvo. Prameny se přitom potýkají s vysokým zadlužením. Obec dluží dvacet pět milionů kvůli neuskutečněnému záměru na vybudování stáčírny minerálních vod.

Dlouholetý starosta Václav Brenner vysvětluje, kde se dluh vzal. Vesnice v 90. letech podepsala se dvěma investory smlouvu o stavbě stáčírny minerálních vod. Nechala udělat na své náklady jímací vrty, ale projekt nevyšel. Několik lidí už přišlo o střechu nad hlavou, protože exekutoři prodávají obecní domky a na prodej je i samotná radnice. S rozpočtem kolem 3,5 milionu ale na splácení dluhu nemá. I to je zřejmě důvod nezájmu lidí o vedení obce.

/*json*/{"map":{"lat":50.0505394618,"lng":12.7327251434,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Monitoring hospodaření obcí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24