V Plzni zahajuje provoz exekutorská poradna

Plzeň - V Plzni můžou lidé, kteří řeší nějaké problémy s dluhy, zajít ode dneška do bezplatné exekutorské poradny. Je určena všem, kteří se už potýkají s exekucí nebo jim třeba jen hrozí. Takových lidí stále přibývá, a tím stoupá i poptávka po kvalifikované radě. Exekutorská komora proto zakládá poradny, kde radí zadluženým lidem. 

Exekutorská komora otevírá bezplatnou poradnu kvůli zájmu lidí, kteří se dostali do potíží. Dvě už u nás fungují, jedna v Praze a druhá v Brně. Obě mají klientů víc než dost. I v Plzni bylo hned první den plno. „Jdu se poradit, jak z těch dluhů ven, abych neměl po exekuci prázdný byt,“ svěřuje se jeden z návštěvníků poradny. „Navštívil nás exekutor, zabavil nám notebook s tím, že musíme zaplatit během tří dnů 48 000 korun,“ uvádí svůj příběh druhý.

Návštěvníci poradny věří, že jim odborník jejich situaci podrobně vysvětlí a pak ze složitého a nepříjemného problému nabídne východisko. „Seznámím se s věcí a pokusím se poradit,“ slibuje exekuční poradkyně Pavla Bělohlávková. 

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Podle zkušeností poradců pomoc vyhledávají nejčastěji dlužníci ve věku od dvaceti do pětatřiceti let a pak důchodci. „Lidé jsou hodně ovlivněni reklamou. Půjčky si berou především na spotřební zboží a nespočítají si předem, zda budou schopni půjčku splatit,“ říká Pavla Bělohlávková.

Jedna rada je pro všechny dlužníky s exekucí v zádech univerzální. Před problémem neutíkat a snažit se s exekutorem domluvit. „Exekutor je pověřený státem, aby provedl rozhodnutí soudu, které dlužník předtím neprovedl dobrovolně,“ cituje ze zákona viceprezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Podle statistik každý rok počty exekucí narůstají. A loňský rok nebyl výjimkou. „Jedním z faktorů tohoto jevu určitě bude i krize. Dalším faktorem je fakt, že spousta věřitelů se obrací na exekutory, protože to považuje za jednodušší řešení,“ dodává Jiří Prošek. Zároveň potvrzuje, že soudních exekucí rychle přibývá, jejich počet loni přesáhl 700 000.