Večerníčkovým medvídkům je už deset

Beroun - Medvídci z televizních Večerníčků oslavili desáté narozeniny. Svými figurami vzbuzují respekt, stále si ale rádi hrají. Vojta, Kuba a Matěj získali po natočení populárního seriálu před devíti lety nový domov v berounském medvědáriu, kam za nimi na oslavu narozenin přijel i jejich kamarád, režisér Václav Chaloupek.

Když trojice medvíďat hrála v roce 2000 v oblíbeném Večerníčku, dohromady vážila  deset kilo, dnes má každý z medvědů přes tři sta kilo. „Překvapilo mě, že mají v sobě určitou komediálnost. Například si lehnou na záda a začnou nohama točit stromečkem,“ svěřuje se se svými zážitky jejich ošetřovatelka Dagmar Krejsová. 

Vojta, Matěj a Kuba režiséra Václava Chaloupka, který s nimi strávil devět měsíců natáčení, i po letech stále po hlase a po čichu poznávají. „Já si myslím, že by s nimi ještě šlo točit, ale oni už mají zažitý určitý stereotyp z výběhu a já nedovedu odhadnout, co by s nimi udělalo, kdybychom je převáželi na jiné místo,“ uvádí autor Večerníčků Václav Chaloupek.   

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Oslavu desátých narozenin medvědích bratří si v berounském medvědáriu nenechaly ujít stovky lidí a mnozí nepřišli s prázdnou. Po dortech, medu a šlehačce nastoupí dieta, říká medvědář. „Nemají rádi všechno to, co nadýmá, například celer, petržel. Také nemají rádi hluk,“ zdůrazňuje medvědář Jan Míša Černý.   

Medvědárium spravuje město Beroun. Ročně medvědy navštíví zhruba třicet tisíc lidí. „Naše medvědárium je vyhodnoceno jako jedno z nejlepších v Evropě. Nejen co do velikosti, ale i tím, co tady mají k dispozici,“ podotýká starosta Berouna Jiří Besser.   

Ve volné přírodě se medvědi dožívají kolem pětatřiceti let. Vojta, Kuba a Matěj mají ale podle medvědáře šanci se dožít díky vyvážené stravě a prostředí, ve kterém žijí, padesátky.

/*json*/{"map":{"lat":49.963421,"lng":14.071866,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.963421,"lng":14.071866,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/