Karlovarský symfonický orchestr povede nový ředitel

Karlovy Vary – Hlavním úkolem nového ředitele Karlovarského symfonického orchestru, který nastoupí v březnu, je dostat hudební těleso z krize. Měl by zvýšit jeho příjmy, získat nové posluchače a více koncertovat v zahraničí. To všechno za situace, kdy město orchestru snížilo letošní rozpočet o pět milionů korun.

Podle vedení města je výměna ředitele nutná. Orchestru vyčítá, že v posledních deseti letech žil bez jakékoliv inovace. Náměstkyně primátora pro kulturu Dagmar Laubová (ODS) tvrdí, že orchestr od roku 2006 hospodařil se ztrátou a mezi jeho členy vládne špatná nálada. Odcházející ředitel Alois Ježek s takovým tvrzením nesouhlasí.

Novým ředitelem bude hudebník Zdeněk Vikor, který je členem Karlovarského symfonického orchestru už 23 let. Navrhl několik úsporných opatření. Například se chce zaměřit na spolupráci s korejskými hudebníky, kteří za hraní v orchestru platí. Angažuje i mladší a levnější umělce.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Zdeněk Vikor říká, že návštěvníky koncertů je třeba seznámit s novou generací. Město letos symfonickému orchestru zkrátilo rozpočet na 20 milionů korun, což zhruba pokryje mzdové náklady. K tomu jsou ale další výdaje za nájem a propagaci. Podle Aloise Ježka, ale i některých opozičních zastupitelů, to může být pro hudební těleso likvidační.

„Město si musí ujasnit, zda chce plnohodnotný symfonický orchestr, který je mimochodem 170 let tradiční značkou Karlových Varů,“ nechal se slyšet zastupitel města Petr Kulhánek (KOA). Nový ředitel a vedení města si chtějí ještě letos nechat zpracovat personální a mzdový audit v orchestru. Propouštění hudebníků do té doby zatím odmítají.

Zdeněk Vikor
Zdeněk Vikor