Pod autem se na Lipně prolomil led, lidé nehodu přežili

Frymburk (Českokrumlovsko) - Pod osobním autem, které si zkracovalo cestu po zamrzlém Lipně z Frymburku na Frýdavu, se krátce před půlnocí prolomil led. Řidiči se podařilo z potápějícího se vozu vyváznout ještě před jeho potopením. Vůz byl českokrumlovskými potápěči nalezen potopený přibližně 50 metrů od břehu v hloubce asi 5 metrů. Hasiči vyprošťovali auto celé dopoledne. Řidič s největší pravděpodobností trestu unikne. České zákony jízdu autem po vodní hladině totiž nijak neřeší.

Dvě rakouská auta v noci jela po obvyklé zimní cestě přes Lipenskou přehradu. V polovině nádrže ale z vyjeté trasy odbočila a pod jedním z nich se záhy propadl led. Devětašedesátiletý řidič stihl vyskočit, podle svědků byla ale celá událost poměrně dramatická. „Musel vylézt okýnkem, jinak to nejde a při opouštění vozidla tím okýnkem se mu zasekla noha ve volantu,“ uvedl muž, který nehodu viděl.

Potápěči ještě v noci auto prohledali. Až ráno hasiči vysekali cestu v ledu a začali s vyprošťováním.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Vozidlo bylo pět metrů pod vodou, hasiči kvůli němu museli vyřezat 30 metrů dlouhý pruh ledu. Trest se řidiči ale zřejmě vyhne. Pokuta by mu hrozila jen v případě, že by znečistil vodu, to se nestalo. České zákony totiž nepočítají s jízdou aut přes zamrzlé vodní plochy. „Zakázat to nemůžeme,“ pokrčila rameny starostka polipenské Přední Výtoně Regina Houšková.

Cestu si přes zamrzlou přehradu zkracují obyvatelé Lipenska každoročně, občas jízda končí právě prolomením ledu. V únoru 2008 se propadl ledem do nádrže u Frymburku terénní vůz BMW. Řidič vyplaval a z místa nejprve utekl, ale později se vrátil. Dechová zkouška u něj vyloučila alkohol, nikdo další s ním v automobilu nejel. Řidič byl po nehodě zřejmě zmatený a podchlazený. Policii potvrdil, že jel ve voze sám.

/*json*/{"map":{"lat":48.6633034169,"lng":14.1624069214,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.65876803804,"lng":14.162063598633,"type":"2","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Vyprošťování potopeného auta
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24