Bývalý starosta Chlumce je podezřelý z tunelování

Chlumec (Ústecko) – Policie podezřívá bývalého starostu Chlumce na Ústecku Romana Hanusche z tunelování obecní kasy. Radnice pod jeho vedením nevýhodně prodala tisíce metrů stavebních parcel, na kterých navíc objednala stavbu inženýrských sítí. Za ty ale nezaplatila a kvůli šestnáctimilionovému dluhu je v exekuci. Policie případ prošetřuje pro podezření z porušování práv při správě cizího majetku. Další trestní oznámení už navíc podalo i ministerstvo financí. Někdo totiž zfalšoval příslib dotace, kterou ministerstvo zamítlo. 

Potíže začaly ve chvíli, kdy obec prodala společnosti LP Realitteam pozemky na stavbu rodinných domků. Za metr čtvereční tehdy dostala 30 korun. Firma je ale po zasíťování, které navíc také platila obec, prodávala za 900 korun. Z prodeje měla mít obec dalších deset procent, nedostala už ale ani korunu. Podle nového vedení radnice byly smlouvy a především jejich dodatky uzavřené bez vědomí zastupitelstva nevýhodné. „Máme informace, že těmi dodatky, které potom byly přijaty, bychom spíše měli doplácet,“ řekl ČT starosta Chlumce Josef Říha.

Obci nabízel půjčku i podnikatel Patrik Oulický

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Obec nakonec neměla za stavby čím zaplatit a skončila proto v exekuci. Do konce února má splatit 16 milionů korun. Půjčku jí nabídli i podnikatelé Luboš Mareček a údajná šedá eminence ODS Patrik Oulický, kteří chtěli, aby radnice zastavila v jejich prospěch část majetku. „Tam byly tři objekty do zástavy. Budova zdravotního střediska, obecní úřad a nový chlumecký rybník,“ dodal Říha. Oba podnikatelé ale nakonec od záměru upustili.

Na zasíťování pozemků měl podle bývalého starosty přispět dotací stát.  Údajný příslib ministerstva, který Hanusch zastupitelům opakovaně ukazoval, je ale podle resortu falešný. Ministerstvo totiž kvůli různým nedostatkům pomoc odmítlo. Kvůli padělání úřední listiny už resort podal trestní oznámení na neznámého pachatele. „Bylo tam falešné razítko i falešný podpis,“ potvrdil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Obec nyní doufá, že jí poskytnou půjčku banky. Část peněz chce získat i prodejem majetku.