Sněmovní výbor podpořil vznik Středočeské vysoké školy v Kutné Hoře

Kutná Hora - Sněmovní školský výbor na svém výjezdním zasedání v Kutné Hoře podpořil vznik středočeské vysoké školy. Předkladatelé přišli s návrhem, že by nemuselo nutně jít o univerzitu, ale mohla by vzniknout vysoká škola s bakalářskými obory. Tuto změnu výbor uvítal. Doporučil kraji, aby nový koncept neuniverzitní bakalářské školy předložil vládě a aby podal návrh na předběžnou akreditaci studijních oborů. Místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová novinářům řekla, že pro nový koncept vysoké školy by vláda měla mít pochopení.

„Škola, která vyrůstá z bakalářských programů, je škola, která má daleko větší šanci také v praxi najít obory, o které bude zájem,“ říká Šojdrová. Teď bude podle ní záležet na předkladatelích, jaký postup zvolí. „Není v tuto chvíli nejdůležitější, jestli se schválí návrh zákona ještě teď pozměňovacím návrhem, který zde byl prezentován, nebo jestli kraj předloží svůj nový návrh a bude se o něm hlasovat v dalším volebním období,“ uvedla.

Náměstek hejtmana Marcel Chládek dnešní rozhodnutí výboru uvítal. „Počkáme, jak bude dále probíhat jednání v Poslanecké sněmovně a podle toho se zařídíme,“ řekl novinářům. Domnívá se, že nynější koncept školy je natolik propracovaný, že by měl projít všemi schvalovacími orgány. „Náš návrh zákona byl pod takovým drobnohledem, že si nedovedu představit, že by tam ještě někdo mohl hledat nějaký problém,“ uvedl.

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

Podle předsedy sněmovního školského výboru Waltera Bartoše je univerzit v Česku dostatek a založení další by vzhledem k očekávanému demografickému vývoji znamenalo výrazné snížení jejich kvality. „Na druhé straně je výrazná poptávka po takzvaných profesních bakalářích, což velice dobře může plnit právě neuniverzitní vysoká škola,“ konstatoval.

Sídlem školy má být jezuitská kolej v Kutné Hoře

Škola se měla původně jmenovat Královská univerzita střední Čechy v Kutné Hoře. Název vybrali v anketě středočeští středoškoláci. Předkladatelé ho v nynějším návrhu změnili na Středočeská vysoká škola v Kutné Hoře. Transformovat by měla pět středočeských vyšších odborných škol, k tomu vznikne několik dalších fakult. Měla by mezi nimi být mimo jiné fakulta humanitárních věd a umění v Kutné Hoře, fakulta hotelnictví, cestovního ruchu a gastronomie v Poděbradech, fakulta sociálních studií v Mladé Boleslavi nebo fakulta zdravotnická, medicínských technologií a farmacie v Příbrami. Oficiálním sídlem školy má být jezuitská kolej v Kutné Hoře.

Podle Chládka změna konceptu neznamená, že škola zůstane jen u bakalářského studia. „Nikde není napsáno, že po akreditaci bakalářského programu a po založení školy nemůže následovat akreditace magisterského a doktorandského studia,“ dodal.

Středočeský kraj schválil založení vysoké školy neuniverzitního typu už v roce 2004. Návrh zákona, jímž by škola vznikla, ale ministerstvo školství nikdy nepředložilo vládě a parlamentu k projednání.

Poslanci si prohlédli také chrám svaté Barbory. Ten se stal dalším bodem jednání výboru, konkrétně pro zoufalý nedostatek peněz na dokončení oprav památky.

/*json*/{"map":{"lat":49.9459385505,"lng":15.2641510963,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Jezuitská kolej v Kutné Hoře
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24