Hradecký kraj byl podveden Černým Dolem

Hradec Králové – Krajský úřad v Hradci Králové podezírá Černý Důl, že ho podvedl. Kraj mu v létě roku 2008 půjčil pět milionů na stavbu hřiště, ale obec peníze použila na parkoviště. Půjčku měla splatit vloni v prosinci, peníze ale nevrátila. V pokladně je nemá. Starosta Černého Dolu Zdeněk Kraus připouští, že chyboval.

Krajský radní Vladimír Derner (KDU-ČSL) říká, že už samotná půjčka byla střetem zájmů, jelikož starosta Kraus byl v té době zároveň radní Královéhradeckého kraje. Dětské hřiště nakonec Dolu zaplatily tzv. norské fondy. Zdeněk Kraus přiznává, že krajské peníze obec použila na stavbu parkoviště.

Černý Důl měl peníze vrátit vloni do poloviny prosince, půjčku však nesplatil. Požádal o odklad, ale ten zastupitelé zamítli. Obec peníze nemá. Spoléhala na prodej pozemků, ale kupující odstoupil. Kraj se snaží peníze vymoci.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Podle Vladimíra Dernera se starosta Kraus domníval, že mu bude půjčka prominuta. Obec znovu požádala zastupitele kraje o odložení splatnosti půjčky do konce července. Pokud neprodá pozemky, nabídne kraji splátkový kalendář na deset let.