Nemocnice v Lounech omezí rozsah své péče

Louny – Lounská nemocnice zavře k prvnímu únoru tohoto roku akutní lůžka na odděleních chirurgie a interny a zruší pohotovost. Její majitelé chtějí zachovat pouze lůžka pro dlouhodobě nemocné. Podle starosty Loun už radnice nemůže rozhodnutí soukromých vlastníků zvrátit. Většina budoucích pacientů bude muset zamířit do nemocnic v okolních městech. Zařízení v Žatci, Slaném a Mostě potvrdila, že jsou připravena a nové pacienty z Loun a okolí přijmou.

Paní Míla Šinerová se teď těší pozornosti, o kterou vůbec nestála. Je jednou z posledních pacientek, která se léčí doma v Lounech. A zlobí se jako většina lounských obyvatel: „Čím dál vás povezou, tím je menší šance na včasnou pomoc.“ Další pacienti lounské nemocnice s ní souhlasí: "Do Žatce, Mostu nebo Chomutova je to trošku dálka.

Hlavním důvodem pro uzavření chirurgie a interny v Lounech je nedostatek lékařů, odcházejí za lepšími penězi, nebo už nechtějí dojíždět. „Budou končit dva lékaři z chirurgie a bohužel také čtyři z interny,“ uvedl primář Pavel Vicherek a Petr Veselský ze Všeobecné zdravotní pojišťovny Ústí nad Labem doplnil: „Provozovat nemocnici se zbylým počtem personálu by bylo velmi problematické.“ Nemocnice s chirurgií a internou proto v Lounech hned tak obnovena nebude. „Pro Louny je to bezpochyby velmi špatná zpráva,“ prohlásil starosta města Jan Kerner (ODS).

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Podle lounského starosty je nyní nejdůležitější, aby lidé věděli, která nemocnice je ošetří a aby se do ní dostali co nejrychleji. „Je třeba to rozumně domluvit a zorganizovat,“ dodal Petr Veselský. Primář Vicherek ujistil: „Na kvalitu a dostupnost péče to vliv mít nebude.“ Řešením by mělo být víc vozů rychlé záchranné služby pro Louny, lékaři ze záchranky by měli pacienty ošetřit tak, aby vzdálenost nemocnice už nehrála roli. „Budou-li schopni převozu, nezáleží už na tom, zda jedou do 20 nebo 40 kilometrů vzdálené nemocnice,“ vysvětlil Pavel Severa z Krajského úřadu Ústí nad Labem.

Vedení Ústeckého kraje trvá na svém, žádného pacienta z Lounska bez pomoci nenechají.

/*json*/{"map":{"lat":50.356701,"lng":13.796858,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.356701,"lng":13.796858,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Záchranná služba
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24