Kraje se přou o peníze pro leteckou záchranku

Pardubice - Radní Pardubického kraje odmítli zaplatit dvoumilionovou kompenzaci za leteckou záchrannou službu. O příspěvek je požádal sousední Královéhradecký kraj, který ji provozuje. Pardubické hejtmanství tvrdí, že neví, co by mělo přesně platit. Hradečtí radní slíbili, že předloží všechny relevantní údaje včetně počtu letů a jejich finanční náročnosti.

Leteckou záchrannou službu financuje ministerstvo zdravotnictví. Ovšem provozní náklady si Královéhradecký kraj hradí sám. Loni to bylo šest milionů korun. Vrtulník záchranné služby však létá i do Pardubického kraje. „V absolutních číslech je to kolem patnácti až dvaceti vzletů za měsíc,“ vypočítává vedoucí lékař pardubické záchranné služby Otomar Kušička. „V těchto případech se jedná pouze o spolufinancování provozních prostředků na posádku zdravotnické záchranné služby,“ dodává ředitel královéhradecké záchranné služby Ladislav Žabka.

Královéhradecký kraj se snaží ušetřit. Požádal proto Pardubický kraj o spolufinancování letecké záchranné služby. „Hlavním důvodem je hledání úspor a zajištění vícezdrojového financování,“ informuje mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi. „Nemáme dostatek informací, abychom mohli říct, že ta částka odpovídá skutečným nákladům,“ vysvětluje zdrženlivost Pardubického kraje vedoucí tamního odboru zdravotnictví Leoš Dostál.         

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Královéhradecká záchranná služba však tvrdí, že připravila podrobné podklady o tom, jak často vrtulník v Pardubickém kraji zasahoval. „My jsme předložili kompletní rozbory počtu letů i jejich finanční rozbor,“ říká Ladislav Žabka. „Pro nás nebude problém ty informace doplnit a blíže specifikovat,“ uzavírá Imrich Dioszegi.   

Královéhradecký kraj je zatím jediným z pěti krajských úřadů, který o kompenzaci za výpomoc letecké záchranné služby pardubické hejtmanství požádal. Je ale možné, že podobně budou postupovat i Olomoucký kraj nebo kraj Vysočina.