Z Bílého domu dorazil zpět do Prahy chanukový svícen

Praha – Stříbrný chanukový svícen zapůjčilo prezidentskému páru Spojených států Židovské muzeum v Praze na slavnostní ceremoniál pořádaný 16. prosince. Svíčky na vzácném osmiramenném svícnu zapálily v Bílém domě děti námořního důstojníka, který byl odvelen na misi do Iráku.

O zapůjčení stříbrné chanukie, vyrobené koncem 19. století ve Vídni a vlastněné rodinou z Prostějovska, která byla vyhlazena během druhé světové války, požádala první dáma Spojených států Michelle Obamová muzeum při návštěvě Prahy loni v dubnu. Helena Vágnerová z tiskového oddělení Velvyslanectví USA říká, že šlo o jeden z nejsložitějších projektů za její 15letou kariéru.

Prezident Spojených států Barrack Obama a jeho žena Michelle, přestože jsou křesťané, dodržují tradici Bílého domu a během židovského svátku Chanuka uspořádali 16. prosince tradiční oslavu, na níž pozvané děti zapalují na chanukovém svícnu svíčky, které vyjadřují víru ve vítězství dobra nad zlem.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Pro pražské židovské muzeum bylo zapůjčení svícnu velkou poctou a reklamou zároveň, zpráva o ceremoniálu v Bílém domě oblétla svět. Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát informoval, že svícen nebyl zažehnut více než 70 let.

Stříbrnou chanukii teď Židovské muzeum nevrátí do depozitáře, ale vystaví ji v Klausově synagoze.