Zámek Zelená Hora se změní na hotel

Plzeň - Zámek Zelená Hora u Nepomuku si pronajala na desítky let francouzská společnost. Chce z něj udělat luxusní hotel. Pro obec Klášter, které zámek patří, je to řešení. Věří, že stamilionová investice památku zachrání a přiláká další turisty. Pro obec danajský dar by se tak mohl brzy změnit v turistickou atrakci a cenný zdroj příjmů do pokladny.

Zelená Hora se do paměti lidí navždy zapsala nejen jako dějiště Černých baronů, ale také jako místo, odkud pochází Rukopis zelenohorský. Spory o jeho pravost se vedou dodnes. Rozlehlý zámek patří malé vesničce Klášter, která se svým ročním rozpočtem jeden a půl milionu korun na žádné opravy nemá a nikdy neměla. „Pro nás je to danajský dar. Zámek jsme převzali do péče již v roce 1991. V té době byl ale již značně zdevastovaný,“ líčí anabázi památky starosta Kláštera Josef Rot. „Pro obec je to příliš velké sousto,“ přiznávají místní obyvatelé. 

Podnikatelský záměr je pro vesničku řešením. Zelenou Horu si pronajala na šedesát let francouzská firma, která chce zámek upravit na luxusní hotel. Komplex opraví a zachová původní ráz. Smlouvy už jsou podepsané. „Již byly podniknuty příslušné kroky a vše je na dobré cestě,“ potvrzuje pojišťovací makléř Luděk Novotný. „Když někdo věří, že sem přiláká lidi a podnikání mu půjde, tak proč ne,“ souhlasí se záměrem firmy jedna z místních obyvatelek. 

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Starosta věří, že firma dotáhne svůj záměr do konce. A také začala s obcí spolupracovat na prvních opravách. Poslední tři roky mohli dříve nepřístupný zámek už navštěvovat i běžní turisté. „Zámek jsme loni otevírali jen na víkendy, a to od května do konce září,“ vysvětluje starosta Josef Rot. Zároveň dodává, že pokud začne firma s opravami zámku ještě letos, obec ho už veřejnosti neotevře.

/*json*/{"map":{"lat":49.502186,"lng":13.575508,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.502186,"lng":13.575508,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/