Úpravy běžeckých tratí na Táborsku mají přilákat turisty

Tábor - Osmdesát kilometrů upravených běžeckých stop nabízí ode dneška návštěvníkům sdružení obcí Čertovo břemeno na Táborsku. Bohatá sněhová nadílka sem dnes přilákala stovky běžkařů. Obce tu organizovaně značí trasy a upravují stopy na vlastní náklady už šestým rokem.

Okolí Nadějkova, Borotína, Jistebnice i Cunkova na Táborsku lemují desítky kilometrů běžeckých stop. Zástupci obcí je upravovali celý týden. Denně do terénu vyjížděli vlastním skútrem.

Obce stopy na téměř sto kilometrech čtverečních upravují na vlastní náklady bez vidiny zisku. Ještě dnes vyznačovaly poslední úseky nejoblíbenější trasy. „Nejnavštěvovanější je středisko na Javorové skále, odkud je vyběhnutých několik okruhů,“ tvrdí starosta Nadějkova Zdeněk Černý.

Video Reportáž Jiřího Bydžovského
video

Reportáž Jiřího Bydžovského

Přilákat turisty do mikroregionu i v zimním období je jeden z hlavních důvodů, proč obce ročně vynakládají na úpravu stop desítky tisíc korun. „Tím, že se to technicky udržuje, je tady stonásobně víc lyžařů, než tomu bylo před deseti lety,“ říká Černý. Vyznavači běžkování přijíždějí ze všech koutů republiky. Dnes jich po upravených stopách jezdilo několik stovek.