Dluhy Chlumce lékaři platit nechtějí

Ústí nad Labem - Nabídku, kterou ale zatím odmítají, dostali v Chlumci u Ústí nad Labem čtyři místní lékaři. Radnice chce, aby odkoupili zdravotní středisko, ve kterém pracují. Lékařům se ale zdá přemrštěná cena, kterou by za čtyřicet let starý dům měli zaplatit. Jde o deset milionů korun. Podle lékařů se obec tímto způsobem snaží snížit obecní dluh, který zde zůstal po minulém starostovi.  

Chlumecká radnice nabídla čtyřem místním lékařům dům, ve kterém pracují. Ti v tom nevidí vstřícné gesto, ale vydírání. „Radnice chce ty peníze dostat z tzv. bohatých lékařů,“ říká bez obalu lékař Zdeněk Postler. „Za tuto cenu to rozhodně nechceme,“ uvádí jeho kolega Bedřich Kroa. „Oni si asi myslí, že opravdu přehrabujeme peníze vidlemi,“ dodává jejich kolegyně Jana Sudková.

Chlumečtí lékaři připouštějí, že by se nebránili případnému zvýšení nájmu. S tím, že by měli své středisko kupovat, ale nepočítali. „Deset milionů nemám a bohužel se obávám, že mi na to ani nikdo nepůjčí,“ vysvětluje lékařka Sudková. „Já jim nevidím do šuplíků, ale myslím, že úvěr může dostat každý,“ je přesvědčen chlumecký radní Petr Boháč.  

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Chlumečtí radní tvrdí, že rozhodně nechtějí vyhnat doktory z obce. Prodej střediska je ale jednou z mála možností, jak odmazat alespoň část z devadesátimilionového dluhu po bývalém starostovi. „My si jich vážíme, ale co nám zbývá,“ uvádí starosta obce Josef Říha. „Oni chtějí tímto krokem přenést dluhy na nás,“ argumentuje Zdeněk Poster. „My jenom konáme to, co chce exekutor,“ oponuje Petr Boháč. 

Cena deset milionů korun nemusí být ale definitivní. Podle starosty Říhy tuto cenu vyřkl pouze jeden radní. „V každém případě se musí jednat,“ domnívá se Bedřich Kroa. Radnice také věří, že se s doktory nakonec dohodne, ale i případný jiný kupec by musel respektovat, že získal dům s nájemníky, které nesmí vystěhovat. „Doktoři v každém případě zůstanou,“ slibuje Petr Boháč. 

Jak tvrdí chlumecký starosta, když obec sežene úvěr se slušným úrokem, nebude prodávat nic, ani zdravotní středisko.

/*json*/{"map":{"lat":50.698807,"lng":13.939809,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.698807,"lng":13.939809,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/