Agentura neoprávněně přeregistrovala 302 klientů pojišťoven

České Budějovice – Náborářská agentura na jihu Čech neoprávněně přeregistrovala více než tři sta klientů zdravotních pojišťoven. Lidé obdrželi potvrzení o nové registraci, aniž by k ní dali souhlas, na dokumentech nechyběly ani jejich zfalšované podpisy. Pojišťovny se shodují, že se dosud s tak rozsáhlým případem v Česku nesetkaly. Policii trvalo přes půl roku, než dala dohromady všechny poškozené. Vyšetřování už končí, kdy a koho policie obviní z trestného činu, ale zatím není jasné.

Už v polovině loňského roku dostaly desítky lidí domů potvrzení o nové registraci spolu s kartičkou pojišťovny. Nikdo z nich ale o přechod k jiné pojišťovně nežádal. „Na papíru není můj podpis, nikdo za mnou nebyl. Byla jsem z toho v šoku,“ řekla tehdy ČT poškozená klientka.

Poškození byli přeregistrováni k Vojenské zdravotní pojišťovně. Vše má ale na svědomí jedna z náborových agentur, která za každého nového pojištěnce inkasuje kolem 1 500 korun. Podle mluvčí Vojenské zdravotní pojišťovny Stanislavy Jelenové už proto pojišťovna v minulém roce ukončila se všemi náborovými firmami smlouvy. Počet poškozených by tak už růst neměl.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Po zveřejnění prvních případů se policii přihlásily desítky dalších stejně poškozených lidí. „Možný pachatel neoprávněně nakládal s osobními daty nejméně 302 poškozených,“ informovala mluvčí Policie ČR České Budějovice Regina Tupá. V současné době se pojišťovny potýkají spíše jen s neetickým chováním některých náborářů. S tak rozsáhlým případem nelegálního přeregistrování se v Česku dosud nesetkaly.

Registrace k nové zdravotní pojišťovně
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24