Nové sídlo budou mít lesníci se zpožděním

Dobrá Voda – Stavbu jihočeského krajského sídla lesníků zablokovali zástupci ekologických sdružení. Vadilo jim, že by nové budově musel podle plánu ustoupit kus vzrostlého porostu. A proto lesníci vracejí do podnikové pokladny zpátky dvacet milionů korun. Spor však považují za absurdní, porost vedle plánovaného sídla je prý zanedbaný a místo něj tam mohl stát park se zdravými stromy. Nové budovy se lesníci hned tak nedočkají.

Lesním porostem nad Dobrou Vodou nedaleko krajského města vede do křoví jediná cesta, kterou využívají převážně lidé venčící psy, v létě tudy procházejí houbaři. „V současné době je ten les zanedbaný, dají se tam nalézt i injekční stříkačky,“ uvedl starosta Dobré Vody Jiří Šabata (KDU-ČSL). Projekt nového sídla lesníků, patrová budova obložená dřevem a s trávou na střeše, by měla stát právě v těchto místech cca 30 metrů od silnice.

Stavba přijde na 20 milionů korun. „Na hektarové ploše vzniká lesopark,“ vysvětlil ředitel Krajského ředitelství Lesy ČR Karel Trůbl. Tři vzrostlé stromy by měly budově ustoupit, další zůstanou. Proti kácení i výstavbě jsou aktivisté, chtějí pozemek ochránit. „Základním problémem je umístění stavby do nezastavěného území obce, které je zákonem chráněno,“ prohlásila Pavla Matějková ze Sdružení za záchranu životního prostředí Calla.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Dobrovodská radnice se postavila na stranu lesníků. Sama už začala upravovat okraj lesa, který chtěla propojit se sousedním parkem. „Srovnali jsme skládku stavebního materiálu, která tady byla,“ dodal starosta Šabata. Ve sporu zatím uspěli aktivisté. Lesníci se nevzdávají, projekt hodlají prosadit, letos však s úpravou pozemků nezačnou. „Mrzí mne to,“ podotkl Karel Trůbl. Krajští lesníci zatím využívají část budovy nedaleko centra, za pronájem platí milion korun ročně.

Lesníci předpokládají, že nové sídlo začnou budovat až v příštím roce, do té doby zůstane porost bez jakýchkoli zásahů.

/*json*/{"map":{"lat":49.357611,"lng":15.269742,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.357611,"lng":15.269742,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/