Nezaměstnaní o úklid sněhu nestojí

Karlovy Vary - Za uklízení sněhu by mohli nezaměstnaní získat sociální dávky. Jenže jsou prý tak malé, že nemotivují. To říkají starostové menších měst na západě Čech. Lidé si podle nich raději nelegálně přivydělají u soukromníků. Karlovarský kraj i Sdružení měst a obcí chtějí proto změnu pravidel, jež by omezila práci načerno a motivovala nezaměstnané k veřejně prospěšným pracím.  

Radnice v Ostrově na Karlovarsku oslovila všechny nezaměstnané, kteří by si mohli úklidem sněhu vydělat peníze. Nezájem úředníky překvapil. Na čištění ulic se přihlásila jen desetina nezaměstnaných.„Ty dávky, které tímto způsobem mohou získat, jim podle mého názoru připadají příliš nízké. Většinou si vydělávají jiným způsobem v šedé ekonomice,“ svěřuje se se svou zkušeností starosta Ostrova Jan Bureš. 

O čištění ulic se v Ostrově stará soukromá společnost. Ta nezaměstnané úkoluje. „V zimě je to katastrofa, chodí jen zlomek lidí,“ přiznává manažer společnosti Jaroslav Labík. Nezaměstnaní dodávají, že je jim zima, je to těžká a špatně placená práce. 

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Práce v chladném počasí se lidem nelíbí. Podle starostů je odklízení sněhu mezi nezaměstnanými nepopulární také proto, že se dá snadno zkontrolovat. „To může být také jeden z důvodů. Ukazuje se, že by bylo potřeba asi něco doplnit a upravit,“ domnívá se starosta Chodova Josef Hora.  

Zástupci kraje se starosty souhlasí a o problému chtějí jednat na ministerstvu. „Bylo by dobré najít takový mechanismus, který by umožnil motivovat do takové míry, že by byla ohrožena výplata jejich dávek v nezaměstnanosti,“ naznačuje možné řešení náměstek karlovarského hejtmana Miloslav Čermák. 

Podobný problém, jako mají starostové ze západočeských měst, mají například v jihočeských Prachaticích. V Semilech na severu Čech by také uvítali větší motivaci pro nezaměstnané. Šedá ekonomika totiž výrazně snižuje ochotu nezaměstnaných účastnit se veřejně prospěšných prací. Například za složení zboží z nákladního auta jsou podnikatelé ochotni zaplatit i přes tisíc korun. To je téměř stejná částka, jakou si nezaměstnaný může přivydělat v rámci služby za celý měsíc k tzv. existenčnímu minimu, které je přibližně dva tisíce korun. „Nezaměstnaný si najde práci raději v rámci šedé ekonomiky, protože tam dostane peníze na dlaň,“ soudí výkonný místopředseda Svazu měst a obcí ČR Jaromír Jech. „Pokud by se měl změnit zákon, tak je potřeba respektovat legislativní proces a iniciovat změnu například prostřednictvím ministerstva práce a sociálních věcí, úřadů práce nebo přes poslaneckou iniciativu,“ radí starostům mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. 

Ministerstvo zatím připravuje pouze dílčí změny, jež by měly pomoci při zaměstnávání celých rodin, které by podle nových pravidel měly dostávat více peněz.

/*json*/{"map":{"lat":50.305939,"lng":12.939443,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.611085,"lng":14.014524,"type":"1","description":""},{"lat":50.305939,"lng":12.939443,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/