Liberecká nemocnice má novou ambulanci pro traumatologii

Liberec - Moderní pracoviště urgentního příjmu začne od středy sloužit pacientům traumatologie a chirurgie Krajské nemocnice v Liberci. Investice za více než 12 milionů korun výrazně zlepší komfort pro pacienty a také pro lékaře a zdravotnický personál. Novinářům to dnes sdělil primář libereckého traumacentra Richard Lukáš. Po dobudování přístřešku k urgentnímu příjmu a úpravě přilehlé komunikace bude možné zraněné ze sanitek předávat přímo na traumatologii bez složitého převážení po chodbách pavilonu chirurgických oborů. Urgentní příjem není jedinou investicí na traumatologii. Loni a na počátku letošního roku se podle Lukáše v pavilonu investovalo zhruba čtvrt miliardy korun, které šly do modernizace prostor a nového přístrojového vybavení.

„Zhruba 80 milionů korun se nám na přístroje podařilo získat z evropských fondů,“ řekl primář. V současné době se podle něj dokončuje také modernizace a rozšíření jednotky intenzivní péče, kde by už v únoru mělo namísto současných 15 sloužit pro těžce poraněné pacienty 19 lůžek. Liberecká traumatologie, jejíž součástí je spinální jednotka, patří mezi deset auditovaných špičkových pracovišť v zemi. Původně jich bylo 14, ale po opakovaném auditu ministerstvo zdravotnictví čtyři zavřelo.

U nemocnice by bylo třeba vybudovat přistávací plochu pro vrtulníky

Libereckému traumacentru se tím výrazně rozšířila spádová oblast, nyní slouží pro 750 000 lidí nejen z Libereckého kraje, ale také ze sousedního Mladoboleslavska, Jičínska a Trutnovska. Právě s rozšířením působnosti centra souvisí podle Lukáše nutné rozšíření jednotky intenzivní péče. Jedinou slabinou libereckého pracoviště je chybějící heliport v areálu nemocnice. Pacienty dopravují vrtulníky na liberecké letiště a odtud je převážejí sanitky napříč městem do nemocnice. O vybudování přistávací plochy se mluví už několik let, zatím na ni ale nedošlo. „Na vyřešení heliportu máme tři roky, jinak nám hrozí, že přijdeme o akreditaci traumacentra a nemocnice se dostane do obrovských finančních potíží,“ řekl Lukáš.

Nejenže by pojišťovny přestaly urgentní péči hradit, nemocnice by zřejmě musela vrátit i evropské dotace, které dostala na vybavení. Přistávací plocha pro vrtulník by měla podle Lukáše vyrůst na pavilonu chirurgických oborů. Protože ale budova heliport a vrtulník neunese, musí být postavena samostatná nosná konstrukce. Zároveň je třeba modernizovat a prodloužit výtah až na heliport. V minulosti se náklady na projekt odhadovaly na 50 milionů korun. „Jsem ale přesvědčen o tom, že by měla stačit polovina,“ řekl Lukáš, pro něhož je příprava heliportu v letošním roce prioritou.