Spor o odtah auta míří k soudu

Hradec Králové - První spory obyvatel Hradce Králové s firmou Atol, která tam provozuje systém parkování, míří k soudu. Auto Jana Dürrera odtáhla firma loni v létě a odmítá ho vydat, dokud majitel nezaplatí. Ten ale  tvrdí, že nebyl dlouhodobě doma. Nemohl proto auto z ulice, když se uklízela, odvézt. A protože zákon na takový případ pamatuje, pan Dürrer platit nehodlá.

Nejde mu o peníze, ale o princip. Proto odmítá Jan Dürrer zaplatit firmě Atol za půlroční nucené parkování svého auta na záchytném parkovišti. Tvrdí, že byl v zaměstnání v Novém Jičíně, o úklidu ulic v Hradci nevěděl a svůj vůz proto neodstavil na jiné místo. „Po pěti ústních jednáních a dvou dopisech jsem se rozhodl, že dám věc k soudu, protože způsob jednání ze strany firmy mi nepřipadl správný,“ uvádí Jan Dürrer.    

Postižený řidič předložil Atolu smlouvu se zaměstnavatelem, z níž vyplývá, že loni v době odtahu pracoval v Novém Jičíně. Atolu, který má v Hradci ještě na dvacet sedm let od města pronajaté parkovací plochy, to nestačí a vůz mu nevydal. „Takových lidí, kteří říkají, že byli jinde, a proto neodstranili vozidlo, je hodně. Kdo má potom ten odtah platit?“ ptá se právní zástupkyně firmy Atol Květoslava Melzerová. 

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Také soud vyzval pana Dürrera, aby doplnil další důkazy o tom, že loni v době čištění ulic a odtahu jeho vozu v Hradci nebyl. „Zákon hovoří jasně: osoba, která se nachází mimo místo blokového čištění a nemůže odstranit své vozidlo, tak nemusí hradit náklady na odtah,“ cituje ze zákona advokát Lukáš Smutný. 

Spor, který je pro mnohé podobně postižené řidiče v Hradci Králové precedentní, bude pokračovat 18. února. Podle soudkyně však další oddalování soudního líčení může oběma stranám způsobit další škody. Zároveň poskytla patnáctidenní lhůtu pro získání dalších důkazů. Ty musí sehnat především pan Dürrer. Svědčit proto bude jeho manželka, zaměstnavatel a spolupracovníci z Moravy. To přinese další náklady. Ty už dnes podnikatel Dürrer odhadl na padesát tisíc korun. Naopak firma Atol počítá své náklady za odtah a parkování auta na dvacet tisíc korun. Navíc, soudní výlohy zaplatí ten, kdo proces prohraje.

Zima ukázala další problém parkovacího systému. Lidé si stěžují na to, že firma Atol neodklízí z parkovacích míst sníh. Mnozí řidiči si přitom zaplatili celoroční parkovací karty, ale nemají auto kam odstavit. Atol se brání odkazem na smlouvu s městem, podle níž sníh odklízet nemusí, to je údajně povinností města.