Krušné hory se lyžařům věnují

Loučná pod Klínovcem – Lyžařské areály v Krušných horách pod Klínovcem čekají v příštích letech stamilionové investice do nových lanovek a sjezdovek. Společné projekty už chystají nejen soukromé společnosti, ale hlavně pět obcí z české i německé strany hor. Cílem je propojit všechna lyžařská střediska, rozšíření kapacity areálů a navýšení komfortu pro turisty. První výsledky se již dostavily.

Pláně nedaleko Loučné pod Klínovcem by se do pěti let měly stát hlavním střediskem centrálního Krušnohoří. Kvůli rozšiřování sjezdovek už radnice připravuje změnu územního plánu. Z jednoho místa by tak turisté mohli vyrazit do všech areálů. „Lanovky by měly vést na Klínovec, na Fichtelberg a na část Neklid, kde by tyto areály propojily,“ uvedl starosta Loučné pod Klínovcem Rostislav Velek (nez.). Nová a zatím nejdelší sjezdovka v Krušných horách vznikne i na jižní straně Klínovce. Soukromá společnost už uzavřela s Jáchymovem smlouvu a do čtyř let společně postaví i novou lanovku a odstavná parkoviště. „Bude tak zajištěna možnost dostat se na lyžařské tratě už z Jáchymova,“ vysvětlil místostarosta Jáchymova Petr Bohdálek (nez.).

Zatím nereálný ale zůstává velkolepý projekt na stavbu jediné lanovky spojující vrcholy Fichtelberg a Klínovec. Nápad vznikl už před dvaceti lety. „Je třeba 20 miliónů Euro a to je spíš vzdálenější budoucnost,“ prohlásil starosta Božího Daru Jan Horník (nez.). Starosta Oberwiesenthalu Mirko Ernst (FDP) doplnil: „V současné době musíme postavit především nové vleky a lanovky, ty naše jsou až 85 let staré a mají povolení k provozu jen do roku 2011.“

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Kvůli rostoucímu zájmu o lyžování je podle starostů rozšiřování kapacity areálů nutností. Každá další lanovka nebo vlek zvyšuje komfort turistů, důkazem je i nová sedačková lanovka na Neklidu. „Nyní už se netvoří fronty, kapacita je 1900 lidí za hodinu,“ potvrdil vedoucí lanovky ve skiareálu Neklid Petr Oberreiter.

Centrální Krušnohoří dnes turistům nabízí přes 400 hotelů a pensionů, pět lyžařských areálů a přes 1400 kilometrů turistických tras a cyklostezek.

/*json*/{"map":{"lat":50.418461,"lng":12.981408,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.418461,"lng":12.981408,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/