Srp a kladivo se v Brně nelíbí

Brno – Moravská metropole dala jasně najevo, že na památníku v Králově Poli nechce symboly komunismu. Pomník padlým Rudoarmějcům od loňska znovu zdobí srp a kladivo, a to vyvolává protesty, diskuse a hádky. Vedení města proto rozhodlo, že nechá zpracovat návrh nové podoby pohřebiště, tentokrát definitivně bez srpu a kladiva. Návrh ale musí schválit památkáři. Radní se navíc rozhodli zjistit přesné místo, kde jsou padlí ruští vojáci pohřbeni.

Pro někoho jsou srp a kladivo symboly osvobozenecké Rudé armády, pro jiného symboly zločineckého komunistického režimu. Současný stav brněnského památníku jasně dokumentuje, jaké emoce v poslední době jitří. V červnu 2007 nechal komunistické symboly odstranit místopředseda královopolské radnice René Pelán. Loni se ale na pomník vrátily a opět budí vášně. Jsou terčem zájmu vandalů, aktivistů, politiků, pamětníků.

Podle náměstka brněnského primátora Martina Andera o návrhu rozhodne postoj ministerstev kultury a obrany. Ministerstvo kultury prý trvá na tom, že památník má i nadále zůstat kulturní památkou. Národní památkový ústav zase tvrdí, že z jejich hlediska je jen detailem, zda pietu připomínají srp a kladivo nebo nějaký jiný symbol.

Video Reportáž Michala Šebely
video

Reportáž Michala Šebely

Místo symbolů budou jména padlých

Město zároveň nechá na své náklady provést georadarový průzkum, aby zjistilo, kde přesně jsou padlí vojáci pochovaní. Podle některých dohadů je to prý v parku za pomníkem. „V minulosti se vyskytovala řada stížností na to, že na místě válečného hrobu venčí psy. Chceme zajistit, aby to místo bylo přesně určeno a bylo pak důstojné,“ uvedl Ander.

I kdyby průzkum odhalil ostatky vojáků na jiném místě, zůstane památník podle rady nadále oficiálním pietním místem. Jako náhrada za srp a kladivo by měly k pomníku přibýt desky se jmény padlých vojáků.

Památník v Králově Poli
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24