Legenda opouští horskou službu

Boží Dar – Legenda českých záchranářů, náčelník horské služby na Božím Daru v Krušných horách a dlouholetý zástupce republikového šéfa Rudolf Chlad odchází po jednadvaceti letech služby do důchodu. Záchraně lidí na horách věnoval téměř celý svůj život. U horské služby působil od roku 1974, stále zůstává jejím čestným členem a že záchranářům stále chybí plnohodnotný zákon, vnímá jako svou částečnou prohru. Horská služba podle něj není čistě sezonní práce, téměř třetina zásahů totiž připadne na léto.

Rudolf Chlad na svazích Krušných hor pomohl tisícovkám zraněných lyžařů, byl průkopníkem přeshraniční spolupráce záchranářů a zažil příběhy, které do smrti nezapomene. „Například záchrana desetiměsíčního dítěte,“ vzpomíná odstupující náčelník Rudolf Chlad. Vedoucí Horské služby Johanngeorgenstadt Gottfried Zehrmann doplnil: „Pro nás to nebyl pouze kolega z horské služby, Rudolf Chlad je i přítel.“ Rudolf Chlad kritizoval zbytečnou byrokracii. Nechápal, proč tak dlouho trvalo, než se úřady dohodly, že si čeští a němečtí zdravotníci nebudou předávat zraněné na hranicích, ale až v nemocnici. „Ten člověk trpěl bolestí. To potom jednomu hlava nebere,“ dodal náčelník Chlad.

Záchranářům chybí jasný zákon o horské službě, který by pomohl lyžařům i záchranářům, říká Rudolf Chlad. Policista by podle zákona po 38 letech služby dostával se všemi bonusy k důchodu ještě nejméně čtvrtinu svého platu. Pana Rudolfa Chlada trvale bolí záda kvůli náročné službě v horách, odměny navíc však dostávat nebude. Spokojit se musel s poděkováním a dárkovým košem hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného (ČSSD): „Je opravdu třeba narovnat vztahy, je to nespravedlivé. Záchranáři si zaslouží stejné podmínky, jako mají například hasiči nebo policisté.“ Krajští politici slíbili pomoc při prosazování samotného zákona o horské službě. Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Martin Ayrer však tvrdí: „Ministerstvo žádný zákon, který by horské službě přiznal statut veřejného činitele, v současné době nepřipravuje.“

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Podle mluvčího ministerstva je úspěchem to, že je nově činnost horské služby zakotvena alespoň v zákoně o cestovním ruchu.

/*json*/{"map":{"lat":50.410864,"lng":12.922862,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.410864,"lng":12.922862,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Zásah horské služby
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24