Rudolf Chlad na svazích Krušných hor pomohl tisícovkám zraněných lyžařů, byl průkopníkem přeshraniční spolupráce záchranářů a zažil příběhy, které do smrti nezapomene. „Například záchrana desetiměsíčního dítěte,“ vzpomíná odstupující náčelník Rudolf Chlad. Vedoucí Horské služby Johanngeorgenstadt Gottfried Zehrmann doplnil: „Pro nás to nebyl pouze kolega z horské služby, Rudolf Chlad je i přítel.“ Rudolf Chlad kritizoval zbytečnou byrokracii. Nechápal, proč tak dlouho trvalo, než se úřady dohodly, že si čeští a němečtí zdravotníci nebudou předávat zraněné na hranicích, ale až v nemocnici. „Ten člověk trpěl bolestí. To potom jednomu hlava nebere,“ dodal náčelník Chlad.
Záchranářům chybí jasný zákon o horské službě, který by pomohl lyžařům i záchranářům, říká Rudolf Chlad. Policista by podle zákona po 38 letech služby dostával se všemi bonusy k důchodu ještě nejméně čtvrtinu svého platu. Pana Rudolfa Chlada trvale bolí záda kvůli náročné službě v horách, odměny navíc však dostávat nebude. Spokojit se musel s poděkováním a dárkovým košem hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného (ČSSD): „Je opravdu třeba narovnat vztahy, je to nespravedlivé. Záchranáři si zaslouží stejné podmínky, jako mají například hasiči nebo policisté.“ Krajští politici slíbili pomoc při prosazování samotného zákona o horské službě. Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Martin Ayrer však tvrdí: „Ministerstvo žádný zákon, který by horské službě přiznal statut veřejného činitele, v současné době nepřipravuje.“

Reportáž Antonína Bruštíka
Podle mluvčího ministerstva je úspěchem to, že je nově činnost horské služby zakotvena alespoň v zákoně o cestovním ruchu.