Gorila Kijivu z pražské zoo čeká už třetí mládě

Praha - Sedmnáctiletá gorila Kijivu z pražské zoo čeká třetí mládě. Narození sourozence Moji a Tatu je očekáváno na jaře, zřejmě na přelomu dubna a května. Ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek plánuje přímý přenos z porodu na internetu. Sameček Tatu se zasloužilé gorilí matce Kijivu narodil na jaře 2007, jeho sestřička Moja přišla na svět v prosinci 2004. Kijivu do Prahy přišla v rámci mezinárodního chovného programu z australského Sydney, otce Tatu, Richarda, získala zoo z Británie. Spolu s Kijivu tvoří pražskou skupinu goril ještě samice Kamba a Shinda. Pokud se mládě narodí zdravé, bude teprve třetím v Česku, které přijde na svět v zajetí.

V přírodě rodí gorily svá mláďata v odstupu čtyř let. „Je překvapivé, jak jdou rychle za sebou,“ řekl dnes Bobek, který pražskou zoo vede od počátku roku. Březost samice zjistili ošetřovatelé běžným lidským těhotenským testem. Největší fanynky gorilí rodiny si podle chovatelky Daniely Ryškové ale všimly březosti Kijivu díky webu ještě před tím, než ho potvrdily testy: „Viděly, že se chová podobně, jako když čekala samečka Tatu, straní se a mláďata nechává častěji tetičkám.“ Ryšková se neobává, že porod bude rizikový, už kvůli tomu, že Kijivu je zkušená matka a i rodina je na odchov mladých zvyklá.

Kvůli bezpečnosti nyní zoo plánuje zasypat vodní příkop okolo výběhu. Místo něj na místě vznikne skleněná stěna. Úpravy ale začnou až po připravovaném porodu, potřebné náklady budou podle ředitele malé ve srovnání s dalšími investicemi zoo. Ředitel totiž uvažuje například i o výstavbě celého druhého výběhu pro gorily. Zatím ale ještě není hotov projekt. Zasypat vodní příkop se zahrada rozhodla poté, co se v podobném topil orangutan Pagy. Moja se málem utopila před čtyřmi lety.

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

Moja opustí pražskou zoo možná už za dva roky

Dokonalá bezpečnost zvířat je podmínkou, aby zoo získala souhlas evropského koordinátora chovu s umístěním nové samice v Praze. Zoo by ji chtělo získat zhruba za dva roky, kdy dospěje Moja a bude muset opustit pražský hov. V případě jejího přesunu do jiné zoo by byli v Praze rádi, aby zůstala co nejblíže, například v Bratislavě. Tato otázka ale závisí na koordinátorech chovu vzácného druhu, upozornil ředitel.

Bobek je s životem „svých“ goril dobře obeznámen. V roce 2005 byl autorem projektu Odhalení, který jejich život přibližoval na webu a v rozhlase: „Jejich sláva už přesahuje hranice České republiky.“ Moja, Richard a další gorily jsou také hrdiny knížek nebo rozhlasových pořadů, které v Africe upozorňují na potřebu chránit gorily.