Škola v Tlučné již nevyhovuje

Tlučná (Plzeňsko) – Tlučná na severním Plzeňsku marně shání peníze na stavbu nové školy. Situace se ale již vyhrotila, budova je v havarijním stavu a statik i hygiena ji chtějí zavřít. Starosta obce posílá žádosti o dotace již dvanáct let, zatím je však jeho úsilí bez výsledku. Hejtmanka Plzeňského kraje proto hledá urychlenou pomoc u premiéra. Posudky znalců o stavebním stavu budovy nutí radní i kraj ke zvýšenému úsilí a vzhledem ke stálé výstavbě v obci již nepostačuje ani kapacita školy.

Tlučenská škola je stará více než 100 let. Kromě zubu času se na jejím stavu podepsala i těžba uhlí v nedalekém dolu, nosné zdi na poddolované půdě klesají. „Už asi tak 40 let se slibuje nová škola,“ prohlásila učitelka Vendula Váchová. Starosta obce Stanislav Volf (nez.) doplnil: „Budovy se nadále trhají a trhliny se stále zvětšují.“ Škola nevyhovuje ani velikostí. Učitelé nemají zázemí, chybí kabinety na pomůcky, děti se musí učit na pěti místech po vsi. „Při přestávkách je to na chodbě doslova život,“ potvrdil ředitel ZŠ Tlučná Karel Rada.

Vybavení cvičných dílen skončilo na půdě, na jejich místě našla provizorní zázemí družina. „Pokud je mínus 10 stupňů, zastavujeme vyučování, protože zdi jsou třicítky a izolace žádné,“ vysvětlil starosta Volf. Tlučná se navíc rozrůstá, do Plzně je to pár kilometrů a tak se tu staví jeden dům za druhým. K zápisu má přijít 50 prvňáčků. „Takovou výuku tady uskutečňovat vůbec nelze,“ ujistila učitelka Zdeňka Kesegová.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

První žádost o dotaci podával starosta již před dvanácti lety, od té doby je marně posílá každý rok. „Podmínky byly nastavené tak, že jsme neměli šanci uspět,“ dodal Stanislav Volf. Obec má šanci získat peníze z balíčku na likvidaci škod po důlní činnosti, který schválila už Topolánkova vláda. Jenže chybí prováděcí vyhláška. „Napsala jsem proto panu premiérovi, že je těžké za to unést odpovědnost a aby nám pomohl,“ uvedla hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová.

Do žádostí o dotace už obec investovala půl milionu, další tři miliony stály projekty a vykoupení pozemků pro stavbu.

/*json*/{"map":{"lat":49.725302,"lng":13.241111,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.725302,"lng":13.241111,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/