Chodovští se bouří kvůli pomníku válečných hrdinů

Praha - Obyvatelé pražského Chodova se obávají o osud pomníku padlých chodovských občanů, který je na Litochlebském náměstí. Zastupitelstvo Prahy 11 dnes schválilo možnost zastavět pozemky, kde je umístěn. Zatímco vedení městské části ujišťuje, že součástí smlouvy o budoucím prodeji pozemku je zachování pomníku, podle některých obyvatel bude přesunut a hrozí poškození jeho piety. Vadí jim také nízká cena, kterou městská část za pozemek dostane.

Emotivní jednání o budoucnosti pozemku u Litochlebského náměstí trvalo téměř tři hodiny, zúčastnily se ho desítky místních obyvatel. Svůj nesouhlas dávaly hlasitě najevo. Kromě plánované zástavby jim vadilo, že bod byl přeřazen na dřívější dobu, a řada z nich proto přišla až po uzavření debaty.

Zastupitelé dnes schválili, že firma Tweelingen a.s. může na pozemku postavit administrativní budovu. Důvodem je podle starosty Dalibora Mlejnského (ODS) architektonické nedořešení oblasti. Jak bude objekt vypadat, zatím radnice neví. Podle Mlejnského bude záležet na předloženém projektu. „Ten pomníček chceme, aby zůstal zachován. Buď bude posunut, nebo zůstane na daném místě,“ uvedl pro ČT starosta Mlejnský. Opoziční zastupitelé mu ale oponují.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Cena za pozemek je prý nízká

Podle předsedy občanského sdružení Chodov Jiřího Štylera dojde jak k likvidaci lipové aleje, tak k přemístění památníků do „ubohého předsálí nádvoří jakési budovy, která by tam měla vzniknout.“ Zastupitel za Stranu zelených Jakub Ježek zdůrazňuje dopad na okolí. „Je to poslední zelená plocha v tomto místě, která odděluje hlavní silnici od bytových domů,“ řekl ČT Ježek.

/*json*/{"map":{"lat":50.0290406232,"lng":14.5321655273,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.028516813441,"lng":14.531843662262,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Odpůrcům stavby vadí také cena, za kterou chce radnice pozemek prodat. Od investora má dostat za více než 6 700 metrů čtverečních 10,7 milionu korun. Podle předsedy občanského sdružení Chodov Jiřího Štylera je tato částka velmi nízká. Srovnatelné pozemky podle něj stojí několikanásobně více. Mlejnský ale oponuje, že cenu stanovil soudní znalec a jde o nejlepší nabídku, jakou radnice dostala.