Proti stavbě plynového zásobníku bylo 91 procent obyvatel Okrouhlé Radouně, jednoznačný výsledek místního referenda však úředníky neovlivnil. „Rozkladová komise potvrdila původní rozhodnutí a rozklady zamítla. Nenašla je jako odůvodněné,“ prohlásil ředitel Odboru ochrany horninového a půdního prostředí Ministerstva životního prostředí ČR Martin Holý a Michal Šimůnek ze sdružení Za Radouň krásnější namítl: „Jsme zklamaní, že nerespektují výsledky našeho referenda.“
Obří podzemní nádrže mají sloužit hlavně jako rezerva v případě plynových krizí. Před stavbou je ale nutný, nyní právě povolený, podrobný průzkum podloží. I přes ujišťování státních úředníků, že ještě rozhodně nejde o povolení k zahájení stavby, považují ekologická sdružení tento krok za velmi významný a pro ně negativní. „Pokud sem už firma vloží nějaké peníze a bude tu investovat, její snaha ten projekt dotáhnout bude nepochybně stále intenzivnější a větší,“ dodal Michal Šimůnek.

Reportáž Petra Šuleře
Česko má zatím šest zásobníků, na Vysočině a právě v jižních Čechách mají přibýt další tři. Průzkum tady nemá trvat dlouho. „Většina prací je už hotova a to znamená začít zpracovávat projektovou dokumentaci tak, abychom v roce 2011 mohli začít s přípravnými pracemi,“ potvrdil předseda představenstva společnosti Česká plynárenská Ladislav Dráb. Eduard Sequens ze sdružení Calla podotkl: „To předpokládá vytěžení miliónu tun horniny, její rozdrcení a převoz.“
V souvislosti s projektem na Jindřichohradecku potvrdila Česká plynárenská také plán na propojení Česka s rakouským tranzitním plynovodem West Austria Gaslaitung, potrubí by mělo zčásti vést pod státní hranicí. Podobné projekty ale zveřejnily i RWE Transgas a E.ON Ruhrgas. Nové zásobníky i severojižní plynovod schválila v rámci energetické koncepce vláda.