Karlovarské Vřídlo projde pravidelnou očistou

Karlovy Vary – Karlovarské Vřídlo přestalo tryskat. Nikdo však nemusí mít obavy, jedná se o pravidelnou každoroční odstávku, kterou správci kolonád plánují vždycky na toto období, kdy je v lázních nejméně hostů. Veškerá potrubí musí totiž vyčistit od nánosů vřídlovce. Pro některé lázeňské domy to ovšem znamená také přerušení dodávek termominerální vody, leckdy je třeba hledat jiné zdroje nebo upravit léčebné procedury. Za dva týdny již bude ale všechno zase v pořádku.

Nejznámější karlovarský pramen na Vřídelní kolonádě denně navštíví stovky lidí, v současné době ale musejí zůstat venku. Pravidelně každý rok v lednu tu správci postupně uzavírají kohoutky u všech pramenů, musí totiž zbavit potrubí usazenin. „Naše voda je silně mineralizovaná, a když se na povrchu okysličí a ochladí, vznikají usazeniny, které nám znepříjemňují život,“ uvedl ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Karlovy Vary Milan Trnka. Čistit se budou veškerá potrubí, pitné stojánky, ale i samotné trysky Vřídla. Voda v nich proudí již téměř 40 let a někdy je potřeba vyměnit i celé zařízení. „Inkrustové plotny, které jsou přichycené k nerezovému vnitřku akumulační nádrže, jsou z jedné strany hladké. Z druhé narůstají usazeniny, za rok je to minimálně centimetr,“ dodal Milan Trnka.

Odstávka Vřídla znamená přerušení dodávek termominerální vody i pro téměř tři desítky lázeňských domů. Některé z nich musí omezit procedury nebo hledat náhradní řešení. „Není-li voda v gravitaci, není voda ani pro naše procedury, takže místo termominerální vody používáme vodu teplou,“ prohlásil primář Milan Koula ze společnosti Lázně III. – Veso. Generální ředitel hotelu Thermal Josef Pavel doplnil: „S vřídelní vodou vždy vydržíme tak půl dne až jeden den. Potom poskytujeme jiné procedury.“ V lednu zůstává uzavřena i veřejně přístupná část podzemí Vřídla, která před dvěma lety prošla rekonstrukcí. Radnice nyní chystá její rozšíření. „Do budoucna se pro veřejnost otevře další expozice,“ potvrdil náměstek primátora města Tomáš Hybner (ČSSD).

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Podzemí Vřídla patří k turisticky nejnavštěvovanějším cílům lázeňského města, ročně se sem přijde podívat přes 10 tisíc lidí.

/*json*/{"map":{"lat":50.232215,"lng":12.871305,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.232215,"lng":12.871305,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/